Pirmoji pagalba esant kaulų ir minkštųjų audinių sužalojimui

Teksto dydis:

Pirmoji pagalba esant kaulų ir minkštųjų audinių sužalojimui

Pirmoji pagalba esant kaulų ir minkštųjų audinių sužalojimui
2012 saus. 2 21:20

Patyrus traumą labai svarbi yra tinkama pirmoji pagalba. Neatidėliotina pagalba sumažina skausmą, padeda išvengti pažeidimo komplikacijų ir ilgo neįgalumo. Šiandien norėtume priminti, kokių priemonių reikėtų imtis teikiant pirmąją pagalbą įvykio vietoje. Kartais sunku nustatyti, kokį sužalojimą žmogus patyrė: lūžį, išnirimą, patempimą, sumušimą. Tokiu atveju pagalbą reiktų teikti kaip esant sunkesniam sužalojimui.

Ramybė, imobilizacija, šaltis ir galūnės pakėlimas - pagrindiniai pirmosios pagalbos elementai esant kaulų ir minkštųjų audinių traumai.

Teikdami pagalbą venkite judesių, kurie sukeltų skausmą, netempkite, nejudinkite sužalotos vietos. Rūbus, kurie gali veržti ar spausti sužalotą vietą, reikėtų nuvilkti. Geriausia, siekiant nesukelti nukentėjusiam skausmo, rūbus paprasčiausiai perkirpti. Nukentėjusiajam suteikite patogią padėtį.

Sužalotą sritį įtverkite (imobilizuokite). Įtvarui galite panaudoti įvairias parankines priemones, pvz., lenteles, lazdas, surištas medžių šakeles, kartoną, standžiai susuktus laikraščius ir pan. Taisyklingas sužalotos srities įtvėrimas padės išvengti galimų komplikacijų: vėlesnio minkštųjų audinių sužalojimo, uždarojo kaulo lūžio virtimo atviruoju. Taip pat padės sumažinti skausmą ir kraujavimo riziką.

Pagrindinės imobilizacijos taisyklės:

 1. Įtveriami abipus lūžio esantys sąnariai.
 2. Imobilizuojant sąnarį, įtveriamos abipus esančios kūno dalys.
 3. Naudodami standžius, kietus įtvarus, po jais padėkite paklotą.
 4. Įtvaro negalima dėti ant žaizdos.
 5. Sužalota galūnė imobilizuojama tokios padėties, kokios ji rasta. Ji nejudinama, netempiama, nelenkiama.
 6. Galūnės kraujotaka tikrinama prieš ir po mobilizacijos (jei galūnė tirpsta, mėlsta ar šąla, truputi atpalaiduokite įtvarą).

Sužalotą vietą šaldykite. Vietinis atšaldymas labai efektyviai slopina skausmą, stabdo patinimus, lėtina kraujotaką ir mažina kraujo skvarbą per smulkiųjų kraujagyslių sieneles.

Jei įmanoma, pakelkite sužalotą galūnę aukščiau širdies lygio, taip sumažėtų kraujo pritekėjimas į sužeistą sritį ir pagerėtų jo nutekėjimas, tai padėtų mažinti patinimą.

Svarbu žinoti!

 1. Ledo negalima dėti tiesiai ant odos.
 2. Ledą, sniegą ar bet kokį šaldytą produktą būtina įvynioti į rankšluostį ar kitą audeklą.
 3. Jei yra odos vientisumo pažeidimų (nubrozdinimas, žaizda), reikia vengti žaizdos užteršimo, tam prieš dedant šaldomąją priemonę žaizdą apsaugokite steriliu tvarsčiu (jei neturite sterilaus tvarsčio, tinka švarus, ne pūkuotas audinys).
 4. Palaikę šaltį ant sužalotos vietos 20 min. darykite 30 min. pertrauką ir, jei reikia, uždėkite naują šaldomąją priemonę.
 5. Atminkite, negalima dėti ledo ant atvirojo lūžio - šalčio paketas spaus lūžgalius, sukels skausmą ir tik pablogins esamą situaciją.

Taip pat svarbu atminti - negalima kelti galūnės, jei ji yra lūžusi arba jei nukentėjusiajam tai sukelia skausmą.

Suteikę pirmąją pagalbą, nukentėjusįjį skubiai vežkite į gydymo įstaigą.

Daugiau apie pirmosios pagalbos atvejus skaitykite čia.

NAUJIENA !

SVEIKAS.LT nemokama mobili programėlė - gydytojas Jūsų kišenėje!

24/7 pasiekiama informacija padės Jums rūpintis Jūsų ir artimųjų sveikata bei priimti teisingus sprendimus gyvybiškai svarbiais sveikatos klausimais.

Naudodamiesi instrukcija išgelbėkite gyvybę. Atlikite sveikatos testą ir operatyviai sužinokite galimą diagnozę. Čia ir dabar išsiaiškinkite, kurią gydymo įstaigą pasieksite greičiausiai – visų gydymo įstaigų sąrašas – po ranka.

Kaip suteikti pirmąją pagalbą?

Patogus pirmosios medicininės pagalbos vadovas – išsami ir aiški instrukcija, kaip gelbėti žmogų apsinuodijus, sutrikus sąmonei, užspringus, nušalus, nudegus ir kitais ekstremaliais atvejais. Visi gelbėjimo etapai: žingsnis po žingsnio, su veiksmus paaiškinančiomis iliustracijomis. Naudinga visada, nes veikia net ir be interneto ryšio.

Sužinok, kuo sergi

Pravers, jei šią akimirką niekaip negalite apsilankyti pas gydytoją. Atlikite sveikatos testą: pažymėję negalavimų grupę  ir patikrinę simptomus,  sužinokite apie galimas būsenas, ligas, jų priežastis ir gydymą. Medikų patikrinta informacija.
 
Rask gydymo įstaigą

Gydymo įstaigų katalogas. Greitai ir patogiai raskite arčiausiai Jūsų buvimo vietos esančias gydymo įstaigas ir kelią iki jų. Pasirinkite kokios pagalbos Jums reikia (skubios, odontologo, traumatologo, etc.), gaukite Jūsų poreikius atitinkančių įstaigų adresus ir pasiekite pasirinktą ligoninę, polikliniką, kliniką naudodamiesi Jūsų telefone pateiktu kelionės maršrutu ir nurodymais.

Sveikas mobili programėlė skirta tik informaciniams tikslams kaip pagalbinė, pirmoji priemonė, bet negali pakeisti profesionalaus mediko konsultacijos, diagnozės arba gydymo. Jei manote, kad Jums reikia skubios medicininės pagalbos, iš karto skambinkite savo gydytojui arba 112.

NEMOKAMĄ MOBILIĄJĄ PROGRAMĖLĘ GALITE ATSISIŲSTI ČIA.

 

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (3)

Karin Sabine 2019 lapkr. 27 15:59

Hľadáte podnikateľský úver, osobný úver, pôžičku na bývanie, pôžičku na auto, študentskú pôžičku, pôžičku na konsolidáciu dlhov, nezabezpečenú pôžičku, rizikový kapitál atď., Alebo ste dostali pôžičku od banky alebo finančnej inštitúcie z jedného alebo viacerých dôvodov. Ste na správnom mieste pre svoje úverové riešenia! Som súkromný veriteľ, poskytujem pôžičky spoločnostiam a jednotlivcom za nízku a dostupnú úrokovú sadzbu 3%. Potom nás kontaktujte e-mailom: sabinhelps@gmail.com

vilma 2012 liep. 21 19:15

njnjnjgnzghzighsuig

Ausra 2012 saus. 10 14:19

Sveiki,gal galetumete man padeti gyvenu Skotijoje siuo meitu ir nusiridenau nuo laiptu,iskarto pajutau nesmoniska skausma desineje,apatineje nugaros puseje atvykusi greitoji ''supakavo'' mane ,uzdejo kaklo itvara ir uzdeje mane ant lentos isveze i ligonine,deja daktarai nepasirode labai susidomeje mano trauma ir atnese 1 paracetamolio ir 1 ibuprofeno tablete,kadangi negalejau iskesti skausmo net pradejau verkti,matyt atsibodusi jiems atnese tablete,kad nusiraminciau ir uzmigciau taigi po to kai prabudau isleido nieko net nepasake ir neisrase jokiu vaistu jau trys dienos kaip negaliu pajudeti is lovos,bandziau vel kviestis greitaja bet isgirdau,kad ai ne skubus ivykis net nezinau kaip gydytis,tepaliukai ,nuskausminamosios tabletes ir purskikliai net nepadeda,o ka daugiau daryti net nebeismanau. Prasau pagelbekite