Praleistos pamokos dėl skausmingų mėnesinių…

Teksto dydis:

Praleistos pamokos dėl skausmingų mėnesinių…

Praleistos pamokos dėl skausmingų mėnesinių…
2012-04-10 17:30

Tyrimų duomenimis, skausmingomis mėnesinėmis įvairiose šalyse skundžiasi nuo 60 iki 90 proc. paauglių, ne mažiau nei 20 proc. jų patiria stiprius mėnesinių skausmus. Tačiau tik apie 15 proc. šių merginų kreipiasi į medikus. Labai skausmingų mėnesinių metu iki 35 proc. pacienčių nelanko mokyklos, tačiau tik pusė jų gydosi reguliariai.
Bėda ta, kad pačios mergaitės ir visuomenė skausmus per mėnesines supranta kaip normalų reiškinį. Be to, paauglės dažnai bijo dėl ginekologinių sutrikimų kreiptis į ginekologą ar šeimos gydytoją.
Pagrindinis, bet ne vienintelis dismenorėjos požymis yra įvairaus intensyvumo skausmas, kuris, be abejo, yra subjektyvus pojūtis. Kaip jis vertinamas, priklauso nuo mergaitės charakterio, emocingumo, jos gyvenimo būdo, socialinės aplinkos ir daugelio kitų veiksnių. Kiti dismenorėjos požymiai: silpnumas, galvos skausmai, pykinimas, skausmingi žarnyno susitraukimai, dažnesnis šlapinimasis ir tuštinimasis.

Skausmingų mėnesinių priežastys nėra visai aiškios

Manoma, kad jauname amžiuje pasireiškia pirminė dismenorėja, nes yra santykinai didelė iš gimdos ertmės pasišalinančios gleivinės masė, o gimdos kaklelio kanalas yra siauresnis nei vyresnių moterų, o ypač gimdžiusių.
Tačiau šiuo atveju pagrindinė priežastis gali būti padidėjęs prostaglandinų (PGE 2alfa) kiekis gimdos raumenyje. Prostaglandinai – biologiškai aktyvios medžiagos, gaminamos gimdos gleivinėje. Padidėjęs jų kiekis sukelia spazmiškus gimdos raumenų susitraukimus, pasireiškiančius skausmais. Jei priežastis ši, lytinis mergaitės išsivystymas yra normalus, nėra jokių lyties organų ligų.
Skausmus mėnesinių metu gali sąlygoti ir vadinamoji antrinė dismenorėja, t. y. skausmai dėl įvairių ginekologinių ligų, dažniausiai endometriozės. Būtent todėl labai svarbu, kad esant dismenorėjai mergaitės būtų ištirtos ginekologo ir nustatyta, kas sąlygoja skausmus per mėnesines.
Manoma, kad dismenorėjos riziką didina buvę panašūs nusiskundimai mamai ir artimiausioms giminės moterims, antsvoris, piktnaudžiavimas alkoholiu, rūkymas. Dažnai ši problema vargina asteninio kūno sudėjimo, emociškai labilias, nejudrias, nesportuojančias, labai priklausomas nuo motinos, labai jautriose šeimose gyvenančias mergaites.

Kaip gydoma?

Jei jokių lyties organų ligų požymių nėra, rekomenduojamas gydymas nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo, kurie slopina prostaglandinų sintezę, taigi šalina priežastį.
Jeigu mėnesinių metu ne tik skauda, bet ir pykina, patartina vartoti tų pačių vaistų „žvakutes“ į išeinamąją angą, išimtiniais atvejais skiriama į raumenis leidžiamų preparatų. Nuskausminamieji vaistai gali būti skiriami keletą dienų esant nestipriems negalavimams prieš mėnesines ir ūmaus skausmo metu.
Gydymo alternatyva – vaistažolių ir homeopatiniai preparatai. Tačiau reikia pabrėžti, kad šios gydymo priemonės turi būti naudojamos gana ilgą laiką ir jų nuskausminamasis poveikis yra silpnesnis.
Kita dismenorėjai gydyti siūloma vaistų grupė – sudėtiniai hormoniniai kontraceptiniai preparatai (tabletės, pleistras ar žiedas). Šiuo atveju slopinama ovuliacija, nevyksta gimdos gleivinės išvešėjimas, sumažėja prostaglandinų gamyba joje, mažesnė pasišalinančios gleivinės masė.


Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

A 2012-04-17 16:04

Mėnesinių skausmai gali būti susiję su virškinimo sistemos sutrikimais. Siūlau apsieiti be cheminių vaistų vartojimo. Mėnesinių skausmus gydo ir malšina medetkų aliejus, parduodamas vaistinėse be recepto.