Į šventyklą gydytis priklausomybės

Teksto dydis:

Į šventyklą gydytis priklausomybės

Į šventyklą gydytis priklausomybės
2014 liep. 16 14:58

Tailandas dažniausiai asocijuojasi su pajūrio idile, egzotiška gamta, įvairiapuse ir netikėta virtuve. Kelionės į Tailandą vilioja ir trokštančius pikantiškų nuotykių bei pramogų. Tačiau kai kurie žmonės atvyksta į šią šalį vedami paskutinės vilties atsikratyti jų gyvenimus griaunančios pražūtingos priklausomybės.

Apie 140 km į šiaurę nuo sostinės Bankoko, Saraburi provincijoje yra šventykla Wat Thamkrabok. Įspūdingo dydžio statulos, aplinkinių kalnų panorama, vėjo muzika – viskas atrodo, specialiai sutverta meditacijai, įsigilinimui į save, apmąstymams, vertybių perkainojimui. Į šią šventyklą ieškodami paskutinės išsigelbėjimo galimybės nuolat atvyksta žmonės iš viso pasaulio. Vienuolyno pavadinimas Wat Thamkrabok išverčiamas kaip "turėti ką pasakyti", arba "mokymo urvas", tačiau dažniau jis vadinama „Heroino šventykla“. Čia atvykstantys žmonės viliasi išsivaduoti nuo priklausomybės alkoholiui ar narkotikams.

Šventyklą 1956 m. įsteigė grupelė vienuolių, palikusių Klon Mao vienuolyną, kuriame gyveno iki tol. Pradžioje tai buvo tik kelios celės uolose, kur vienuoliai melsdavosi ir medituodavo, pasitraukę toliau didmiesčio triukšmo ir tuštybės. Dabar vienuolyne gyvena apie šimtą vienuolių vyrų ir apie dvidešimt moterų. Šiame Tailando regione visada buvo auginama daug aguonų, iš kurių buvo išgaunamas opijus medicinos reikmėms. Deja, daugeliui aplinkinių kaimų gyventojų, dirbusių aguonų laukuose teko susidurti su narkomanijos problema. 1959 metais Tailando Vyriausybė pradėjo skatinti priklausomybės gydymo programas, į kurias sėkmingai įsijungė Wat Thamkrabok šventykla, pasiūliusi savas narkomanijos įveikimo priemones ir metodus. Pirmiausia čia pradėta gydyti priklausomybė nuo opijatų. Tačiau dabar gydoma ir nuo alkoholizmo bei priklausomybės metamfetaminams.

Vienuolyno požemiuose vienuoliai verda gydantį gėrimą iš žolelių, šaknelių ir žievių. Gėrimo sudėtyje apie 160 augalų, o receptūra saugoma griežčiausioje paslaptyje. Net ir tiksli vieta, kur verdamas gydantis gėrimas, neatskleidžiama. Gėrimo gamybos paslaptis atskleidžiama tik išrinktiesiems. Pasak legendos gėrimo receptūra vienam iš vienuolių buvo perduota sapne, kartu su ženklu, kad šiai misijai jis turėtų skirti visą savo gyvenimą. Tačiau gydymo esmė – ne vien paslaptingasis gėrimas, o visas priemonių kompleksas, kuriame ypač reikšmingas paties paciento apsisprendimas.

Reabilitacinis gydymas trunka nuo 10 iki 30 dienų, o sėkmės gali tikėtis tik tas, kuris gydymui pasiryžo savo paties noru ir sutinka laikytis visų nurodymų. Pacientas turi pamiršti ankstesnio gyvenimo įpročius. Prieš apsigyvendamas vienuolyne, kiekvienas dalyvauja privalomoje ceremonijoje Sajja, šventai pasižadėdamas niekada ateityje nebevartoti, nepropaguoti ir neplatinti narkotikų nei alkoholio. Gydymo laikotarpiu žmogus turi susigalvoti sau kitą vardą, o jo asmeniniai daiktai, dokumentai ir pinigai paliekami saugojimui registracijoje. Nepriklausomai nuo socialinės ar turtinės padėties visuomenėje, pacientai rengiasi vienodais rūbais, turi keltis labai anksti ir kelis kartus per dieną vartoti vienuolių duodamus vaistus – paslaptingąjį gėrimą, nuo kurių prasideda ilgas kankinantis vėmimas. Kad ir kaip nepatraukliai tai atrodo, tačiau yra labai veiksminga. Valgoma tik vieną sykį per dieną. Kiekvieną vakarą kartojamos mantros.

Užmokesčio už gyvenimą vienuolyne ir gydymą neprašoma, tačiau aukos mielai priimamos.

Praėjusiems gydymo kursą pacientams dar leidžiama kurį laiką pasilikti. Jie medituoja ir padeda tvarkyti vienuolyno teritoriją. Gana dažnai buvę pacientai lieka vienuolyne kaip savanoriai ar net tampa vienuoliais, kad padėtų naujai atvykusiems likimo broliams įveikti priklausomybę. Beveik pusė vienuolių – buvę narkomanai, matę ir šilto ir šalto. Rūsčiais veidais, su cigaretėmis dantyse, jie tikrai neprimena gailestingųjų slaugytojų, tačiau kas geriau už juos gali suprasti ką tik atvykusių pacientų savijautą?

Griežta taisyklė – gydymui suteikiamas tik vienas šansas. Jei žmogus vėl pradeda vartoti narkotikus, atgal kelio į Wat Thamkrabok vienuolyną jam nebėra. Juk jis sulaužė duotą priesaiką! „Šis žmogus nepasiruošęs kovai“,- sako apie tokius pacientus vienuoliai.

Bet kuri pasaulio gydykla gali pavydėti Tailando vienuolyne pasiekiamų narkomanijos gydymo rezultatų – sėkmingų atvejų skaičius viršija 70 procentų. Su praėjusiais gydymo kursą žmonėmis ryšys nenutrūksta. Buvę pacientai kas pusmetį turi atsiųsti savo nuotrauką, kurioje aiškiai matytųsi veidas. Ištyrinėjęs nuotrauką, paciento globėjas daro išvadas apie jo būseną.

Šventykloje yra gyvenę ir gydęsi daugybė žmonių, dauguma jų Tailando gyventojai. Tačiau tarp jų ir ne viena Holivudo žvaigždė ar muzikos pasaulio įžymybė. Wat Thamkrabok pacientu yra buvęs Peter Doherty, britų  muzikantas, artistas ir poetas, išgarsėjęs punk grupėje „The Libertines“.  2007 m. jis 6 savaites dalyvavo reabilitacijos programoje. Deja, Doherty atvejis priklauso "nesėkmės procentams", jis vėl pradėjo vartoti narkotikus netrukus po kelionės. Tailandas tapo paskutine viltimi Patrikui Karelui Kroupai, amerikiečiui rašytojui, visuomenės veikėjui, žymiam hakeriui (Patrikas K. Kroupa vadinamas Lord Digital). Priklausomybę narkotikams Wat Thamkraboke jis gydėsi 1999-aisiais. Airių pop roko grupės Aslan dainininkas Christy Dignam  gydymo kursą Wat Thamkrabok vienuolyne praėjo 2004. Jo kovos su narkotikais istorija pasakojama dokumentiniame filme "Heroinas: akis į akį su drakonu" (Heroin: Facing The Dragon.) Timo Arnoldo, anglų dainų autoriaus, muzikanto ir prodiuserio sėkmingo gydymosi istorija 2004 metais aprašyta daugelyje Jungtinės Karalystės žiniasklaidos priemonių. Baigęs gydymosi kursą, Tim Arnold dar kurį laiką gyveno Wat Thamkrabok šventykloje, vienuolių vadinamas "sūnumi".

Per beveik penkis dešimtmečius gydymo kursą šventykloje praėjo daugiau nei 100 tūkstančių žmonių iš viso pasaulio. Sunkus priklausomybės įveikimo procesas nenutrūksta nei dieną, nei naktį. Vienuolynas užsidaro tik kiekvienų metų balandžio mėnesį, kai tradiciškai visi vienuoliai išvyksta į piligrimines keliones. Jie pėsčiomis keliauja po Tailandą priimdami tai, ką aukoja žmonės.

Straipsnį paruošė Dalia Motik

Komentuoti