Terminės versmės Turkijoje

Teksto dydis:

Terminės versmės Turkijoje

Terminės versmės Turkijoje
2014 liep. 29 11:12

Turkijos teritorijoje, didžiąja dalimi užimančioje Anatolijos pusiasalį, susikerta kelios tektoninės plokštės. Tad visai nenuostabu, kad šioje šalyje yra gausu mineralinių versmių. Iš tiesų, Turkija užima 7 vietą pasaulyje pagal terminių gydyklų skaičių. Jei Europoje iš žemės gelmių trykštantis mineralinis vanduo yra šaltas, tai šioje šalyje jis yra vulkaninės kilmės ir jo temperatūra gali siekti 40, 50 ar net 80 ir daugiau laipsnių.

Rinkdamiesi keliones mūsų kraštiečiai dažniausiai vyksta į šios šalies pajūrio kurortus: Antaliją, Marmarį, Kušadasį, Bodrumą. Besidomintys alternatyviąja medicina ir sveika gyvensena turbūt šią šalį dar žino kaip turkiškos pirties su kūno šveitimo procedūromis ir stebuklingu putų masažu tėvynę, galbūt dar kaip šalį, kurioje auga unikalios Kengalos žuvytės, švelniai šalinančios suragėjusią odą. Taip, visa tai galima rasti keliaujant po didelę ir be galo įvairią Turkiją.

Per pastarąjį dešimtmetį ši šalis nemažai nuveikė siekdama pritraukti taip vadinamus „medicinos turistus“. Ir iš tiesų gamtos grožis ir įvairovė, be galo sena ir turtinga šalies istorija, draugiški čia gyvenantys žmonės, poilsiui tinkamas klimatas, geras vietinis maistas priviliojo ne vieną turistą, į šią šalį atvykusį pirmiausia gydymo tikslais. Be to, Turkijos medicina pastaraisiais metais išgyveno ne vieną teigiamų pokyčių atnešusią reformą, paskatinusią atkreipti gydytojų dėmesį ir netradicinius, alternatyvius gydymo būdus. Į Turizmo ministerijos sudarytą sąrašą pateko 17 po visą šalį išsidėsčiusių terminio mineralinio vandens ar gydomojo purvo kurortų, tad rinktis tikrai yra iš ko. Dauguma šių gydyklų turi seną istoriją, yra žinomos dar nuo romėnų laikų, tad ir apsilankyti jose verta ne tik norint pataisyti sveikatą, bet ir tiesiog dėl smalsumo ar ieškant malonių pramogų poilsiaujant.

Įstabaus grožio Pamukalės baseinai

Tikrai unikali vieta žemėje. Kalvos šlaite trykštantis mineralinis vanduo palieka baltas kalcio nuosėdas ir suformuoja nedidelius, stalagtitų kraštais pasipuošusius klintinio tufo baseinėlius. Visas šlaitas atrodo tikrai įspūdingai, o kadangi apylinkėse nuo seno buvo auginama medvilnė, dėl vaizdinio panašumo kalvai prigijo Medvilnės pilies–Pamukalės pavadinimas. Sakoma, kad šios mineralinio vandens terasos pradėjo formuotis prieš 14 tūkstančių metų. Šiuose vandenyse gausu kalcio, jo karbonato,  išsiveržęs į žemės paviršių vanduo išgarina labai daug anglies dioksido, palikdamas baltas kalcio nuosėdas. Paskaičiuota, kad iš vieno litro vandens nusėda beveik 500 mg kalcio karbonato, o iš žemės gelmių besiveržiantis Pamukalės versmių vanduo per vieną dieną gali padengti beveik 5 kvadratinių kilometrų teritoriją 1 milimetro sluoksnio baltomis nuosėdomis.

Kalvoje yra net 17 versmių, iš jų trykštančio vandens temperatūra svyruoja nuo 35 iki 100 laipsnių. Avalynę nusiavę turistai po nuostabaus grožio vandens baseinėlius braidžioja šlaite kiek žemiau, bet keliones šią į unikalią UNESCO saugomą vietovę patariama rinktis ne pačiais karščiausiais vasaros mėnesiais. Apylinkėse yra daug atvirų terminių baseinų ir gydyklų, dauguma jų įsikūrę netoli esančiame Denizlio miestelyje. O kitoje kalvos pusėje yra prie gydomųjų versmių išaugusio antikinio  miesto Hierapolio griuvėsiai. Tai buvęs tikrai turtingas miestas, kurio vien pagrindinė kolonomis ir įvažiavimo vartais išpuošta alėja tęsėsi daugiau nei kilometrą. Vedė ji, žinoma, į ištaigingą marmuru išpuoštą terminio vandens gydyklų kompleksą.

5 kilometrai į šiaurę nuo Pamukalės, Karahayit gyvenvietėje, yra raudonosios Kirmizi Su versmės. Šis vanduo išskiria mažiau anglies dioksido dujų, tad formuoja geltonų ir rusvų atspalvių kaskadas, primenančias gamtos išpuoštus tortus. Šiame mineraliniame vandenyje gausu kalcio, magnio ir sieros, iš versmės trykštančio vandens temperatūra – 56 laipsniai.

Pamukalė ir Kirmizi Su iš Viduržemio jūros pakrantės kurortų yra pasiekiama maždaug per 4 valandas, tad poilsiaujant čia reikės visos dienos išvykos. Arčiau Marmario kurorto ir netoli įlankos ties Rodo sala yra kitos mineralinės versmės, ypač garsėjančios savo gydomuoju purvu.

Purvo vonios prie Koycegizo ežero

Ne taip toli nuo Marmario kurorto, į kurį vykstama pasirinkus poilsines keliones, važiuojant keliu maždaug 75 kilometrus į vakarus, plyti didelis ramus ežeras. Čia atokvėpį randa norintys pailsėti nuo sausakimšų Viduržemio jūros kurortų ir pasigrožėti natūralia gamta. Pietinėje ežero pusėje ištekanti upė teka pro žvejų miestelį Dalyan. Jame yra karštos versmės „Sultaniye Kaplicalari“ su mineralais prisotinto purvo voniomis, vietinių vadinamomis tiesiog „Gelgirme“. Sakoma, kad jose išsimaudžius atjaunėjama visu dešimtmečiu. Iš tiesų čia galima smagiai praleisti laiką tepantis purvu ir atsiminimui parsivežant nepakartojamų nuotraukų.

Sultaniye mineraliniai vandenys yra natūraliai radioaktyvūs. Beje, pagal šį rodiklį jie užima antrą vietą pasaulyje po Indonezijos karštųjų versmių. Sveikatai taisyti jie naudojami jau daugiau nei tūkstantį metų. Šiose versmėse gydomi nugaros skausmai, reumatas, sėdmens nervo skausmai, inkstų uždegimas, ginekologinės ir odos ligos bei depresija. Sultaniye mineraliniai vandenys yra tinkami ir gėrimui. Iš versmės vanduo veržiasi gana stipriai – 42 litrai per sekundę, tad sakoma, kad per vieną dieną juo galima pripildyti 10 tūkstančių vonių.

Netoliese yra ir kiti du karšto vandens šaltiniai: Velibey bei už pusantro kilometro esantis Riza Cavus, kurio vandenys ir gydomasis purvas yra prisotinti natrio chlorido, vandenilio, sieros, bromo ir fluorido.

Kiek toliau kitame upės krante galima aplankyti ir istorinį Kaunos miestelį su amfiteatro, akropolio ir romėnų pirčių liekanomis. Upės delta garsėja čia gyvenančiais jūriniais vėžliais Caretta Caretta, užaugančiais iki metro ilgio, o pačioje jūros pakrantėje yra nuostabi smėlio juosta, gavusi vardą „Vėžlių paplūdimys“. Į netoliese esantį nuošalų Ekinciko kurortą savomis jachtomis atplaukia tokios įžymybės kaip dainininkas Stingas, Rockfeleris, aktorius Dustinas Hoffmanas, princas Čarlzas ar Monako princesė Karolina.

Komentuoti