VASARIS - ŠEIMOS MĖNUO. Neprivalomi, bet rekomenduojami tyrimai nėštumo metu

Teksto dydis:

VASARIS - ŠEIMOS MĖNUO.  Neprivalomi, bet rekomenduojami tyrimai nėštumo metu

VASARIS - ŠEIMOS MĖNUO. Neprivalomi, bet rekomenduojami tyrimai nėštumo metu
2012-02-14 13:03

Sprendimas susilaukti vaikėlio yra svarbus kiekvienos šeimos gyvavimo etapas. Kiekviena moteris ir juo labiau jos vyras nori, kad jų vaikelis gimtų kuo sveikiausias. Neabejotinai reguliariai lankydamiesi pas nėštumą prižiūrintį gydytoją, jūs atliksite būtiniausius tyrimus ir gydytojas jus informuos apie jūsų bei vaikelio sveiktą. Pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymą yra sudarytas sąrašas tyrimų, kurie yra privalomi atlikti nėštumo periodu: bendras kraujo tyrimas, kraujo grupės ir Rh faktoriaus nustatytmas, sifilio ar ŽIV infekcijos nustatymas, šlapimo tyrimas, ultragarsinis vaisiaus tyrimas ir dar keli. Atrodo ir taip jau nemažai. Bet ar tikrai jų visų pakanka, kad vaikelis gimtų stiprus ir sveikas?

Šį kartą pasigilinome ir pasidomėjome, kokie gi yra, nors ir neprivalomi, bet visgi rekomenduojami tyrimai nėščiosioms.

  • Toksoplazmozė – tai infekcinis susirgimas. Šaltinis dažniausiai yra blogai termiškai apdorotas maistas: mėsa, pienas, nešvarus vanduo ar vaisiai. Nėščiajai užisikrėtus pirmojo trimestro metu yra didelė rizikai išsivystyti vaisiaus apsigimimui ar įvykti persileidimui. Trečiojo trimestro metu infekcija lengviau gali persiduoti vaisiui. Diagnozuojama atliekant kraujo tyrimą ir jame ieškant antikūnų prieš tokslopazminius antigenus.
  • Citomegalo viruso infekcija – yra pavojinga, nes ūmios stadijos metu yra didelė tikimybė virusui pereiti placentą ir užkrėsti vaisių. Motina dažniausiai jokių simptomų nejaučia, tačiau vaisiui gresia vystymosi anomalijos, smegenų, akių ar vidaus organų pažeidimai, širdies ydos. Užsikrečiama nuo kito sergančio žmogaus per seiles, lytinių santykių metu, per šlapimą. Atliekant kraujo tyrimą ieškoma antikūnų prieš citomegalo virusą.
  • Hepatitas B. Tai virusinė infekcija, kuria užskrečiame per kraują ar lytinių santykių metu. Neštumo metu tikimybė ligą perduoti vaisiui yra gana nedidelė, tačiau gimdymo metu perduodama iki 95proc. Virusas yra nustatomas atliekant kraujo tyrimą ( radus specifinius antikūnus)
  • B grupės hemoizinis streptokokas – tai gana dažnai pasitaikant infekcija moterų tarpe. Net iki 25proc. neščių moterų nejaučia jokių siptomų tačiau yra šio sukelėjo nešiotojos. Diagnozavimo svarba yra ta, kad rizika perduoti ligą vaisiui gimdymo metu yra gana didelė. Dažniausiai užsikrėtus naujagymiui ši infekcija pasireiškia sepsiu, meningitu ar plaučių uždegimais. Šios būkės ankstyvos naujagymystės laikotarpiu gali būti net gyvybei grėsmingos. Taip pat persirgus ja gali likti klausos, regos ar protinės raidos pakenkimai. Tyrimą galima atlikti 35-37 sav.
  • PRISCA ( prenatal risk calculation – prenetalinės rizikos paskaičiavimas) tyrimas lietuvoje vis dar nėra privalomas, tačiau rekomenduojamas visoms nėščiosioms. Jo metu yra nustatoma chromosominių ligų tokių kaip Dauno, Edvardso sindromo ar nervinio vamzdelio pažeidimo rizika. Tyrimo metu yra paimamas kraujo mėginys ir jame nustatoma laisvo žmogaus beta chorionogonadotropino koncentracija ir PAPP -A ( nėštuminis plazmos baltymas), laisvas estriolis, alfa fetoproteinas. Atliekant ultragarsinį tyrimą nuo 11-tos nėštumo savaitės matuojama sprendo raukšlė. Kraujo tyrmas yra daromas 2 kartus. Pirmas 11-13 sav. O antras 14-22sav.
  • Raudoniukė ar tymai – tai visiems gerai žinomos kitaip dar vadinamos „vaikiškomis ligomis". Nėštumo metu yra labai svarbu žinoti ar esate persirgusi šiomis ligomis ir ar jūsų organizmas jau turi imunitetą. Kadangi susirgimas viena iš šių ligų nėštumo metu gali labai stipriai atsiliepti vaisiaus sveikatai - sukelti sunkių apsigimimų ir vystymosi sutrikimų. Norint išvengti to reikėtų pasidaryti kraujo tyrimą kuriame būtų ieškoma antikūnų prieš šios ligos sukelėjus.

Taip pat siūloma dėl lytiškai plintančių ligų tyrimus atlikti ir tėveliui. Kad būtų galima laiku imtis gydymo ir pašalinti galimą infekcijos šaltinį vaisiui. Taip pat būsimiems tėveliams yra rekomanduojama ir odontologo konsultacija. Manoma, kad bučinių metu galima perduoti infekciją neščiajai ir tai vėlgi gali kelti grėsmę vaisiui, nors ir nėščioji odontologinių problemū neturi. Žinant, kad šie papildomi tyrimai nėra įtraukti į privalomų sąrašą už juos gali tekti ir susimotėti, bet gal kartais ir verta investuoti į savo būsimų atžalų aveikatą, kuri per lengvabūdišką aplaidumą ateityje gali kainuoti kur kas brangiau.

P.S.

Fe trūkumas gali sąlygoti vaisingumo problemas, nes Fe dalyvauja lytinių hormonų sintezėje.
Moterims, planuojančioms nėštumą, Serumo feritinas  turėtų būti >70 µg/L. Toks kiekis randamas tik 1/5 moterų*
*Acta Obstet Gynecol Scand 1994

„Floradix – skystosios geležies formulė“ – padeda įveikti nuovargį, apatiją bei sustiprinti imunitetą.
„Floradix – skystosios geležies formulė“ visame pasaulyje žinomas geležies papildas. Tai natūralus geležies šaltinis – geležies gliukonatas. Jau daugiau nei 60 metų moterys įvairiose šalyse rekomenduoja šį produktą artimiausioms savo draugėms, nes „Floradix“ padeda sumažinti nuovargį, suteikia energijos, nedirgina virškinamojo trakto, tinka nėščioms ir maitinančioms moterims. Šis produktas saugo nuo geležies trūkumo ir jo sukeliamų nemalonių moterims pasekmių – blyškiai pilkšvos veido spalvos, pajuodusių ratilų po akimis, trupančių nagų, lūžinėjančių plaukų, nuolatinio nuovargio, šąlančių rankų ir pėdų. Jis taip pat tinka vaikams nuo 1 metų, vegetarams ir veganams. Yra saugus vartoti ilgą laiką.
„Floradix – skystosios geležies formulė“ yra su vaisių, uogų, daigintų kviečių ekstraktais, kurie gerina geležies pasisavinimą.
Geležies trūkumą geriausiai koreguoja tinkama dieta ir papildai, labai sunkiais atvejais prireikia ir vaistų bei skiriami paperoraliniai preparatai, kurių naudą patvirtina klinikiniai tyrimai.

Komentuoti