Norėdami sužinoti apie tam tikrą nėštumo savaitę, spauskite ant skaičiuko, žyminčio nėštumo savaitę.

1 trimestras

1-2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

1-2 nėštumo savaitė

Šiuo nėštumo etapu moteris dar nėra nėščia. Per pirmąsias dvi savaites įvyksta ovuliacija ir apvaisinimas.
Nėštumo kalendorius paremtas 40 – ties savaičių tvarkaraščiu, tad tikrasis nėštumas prasideda tik nuo trečiosios savaitės.
Kaip apskaičiuoti nėštumo terminą?
Nėštumo terminas apskaičiuojamas pridedant 280 dienų prie tos dienos kai turėjo prasidėti jūsų įprastas mėnesinių ciklas. Žmogaus nėštumas trunka 266 dienas, todėl pridėdami 14 dienų, kas yra vidutinis ovuliacijos periodas, trunkantis iki pirmosios mėnesinių ciklo dienos, gauname 280 dienų. Žinoma, jei atidžiai sekėte savo mėnesinių ciklą ir žinote, kada įvyko ovuliacija, tampa kur kas lengviau apskaičiuoti, kada pastojote ir nėštumo terminą.
Sveikata nėštumo metu
Sveikatos būklė nėštumo metu atlieka svarbų vaidmenį. Tai, kaip maitinsitės turės daug įtakos vaisiaus vystymuisi ir augimui, jo sveikatai. Todėl būtina laikytis subalansuoto mitybos režimo, reguliariai mankštintis ir daug ilsėtis, tai padės pagimdyti sveiką ir laimingą kūdikį.
Jei vis dar rūkote ir ruošiatės pastoti, pats metas liautis! Jums ir jūsų kūdikiui tas tik į naudą. Taip pat patartina nebevartoti kofeino turinčių gėrimų ir alkoholio.

3 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Šios savaitės pradžioje pagrindinį vaidmenį atlieka vykstantis apvaisinimas, kurio metu jūsų “kūdikis” susiformuoja vos iš keleto ląstelių. Įvykus apvaisinimui prireikia penkių dienų embrionui įsitvirtinti gimdoje.
Savaitės pabaigoje embrionas yra 0.150 mm ilgio. Tai reiškia, kad jūsų būsimas kūdikis yra vos taškelio dydžio.
Vaisiaus vystymasis
Nors jūsų kūdikis dar vis mažytis, jau apspręsta jo lytis. Šis besivystantis ląstelių kamuolėlis, vadinamas zigota, pasiruošęs patekti per kiaušintakį į gimdą.
Ląstelės dalijasi ir auga nenutrūkstamai, kad suformuotų blastomeras, o jos suformuos kietą ląstelių kamuolėlį, vadinamąją morulą. Vėliau ateina metas susiformuoti blastocistai, kuri ir įsitvirtins gimdoje. Šis reiškinys žinomas kaip implantacija, kurios metu neretai pasireiškia lengvas kraujavimas.
Įvykus implantacijai vaisius ima sparčiai vystytis. Šiuo metu jau formuojasi membraninis maišelis, amniono ertmė, kuri bus užpildyta amniotiniu skysčiu, kuris sups vaisių, placenta ir trynio maišas.
Nemaža dalis moterų trečiąją nėštumo savaitę dar nenutuokia, kad savyje nešioja naują gyvybę. Tačiau, jei nėštumą planavote ir manote, kad galite būti nėščia, pats metas gyvenimo pokyčiams, ypač patartina keisti mitybos įpročius ir pradėti reguliariai mankštintis. Dėmesio! Ši informacija suteikia tik bendrą supratimą apie kūdikio vystymąsi.
Kodėl patartina mankštintis nėštumo metu?
Nėštumo metu labai svarbu judėti. Reguliari mankšta padeda:

  • Sumažinti nugaros skausmus
  • Padeda išvengti vidurių užkietėjimo, pilvo pūtimo ir galūnių tinimo
  • Suteikia energijos
  • Gerina nuotaiką
  • Gerina laikyseną
  • Gerina raumenų tonusą ir ištvermingumą
  • Padeda geriau išsimiegoti
  • Nėsčiosios organizmo pokyčiai

Jei reguliariai mankštinotės prieš nėštumą, turėtumėte keisti mankštos programą, atsižvelgdama į tai, kad šiuo metu esate pastojusi, o jei iki šiol nesportavote, pats metas pradėti. Prieš pradedant sportuoti galima pasitarti su jus prižiūrinčiu gydytoju, kuris padės išsirinkti tinkamą mankštos programą.
Atminkite, kad nėštumo metu jūsų kraujo tūris padidėja apytiksliai 1 ½, todėl padažnėja širdies plakimas ir sumažėja kraujo spaudimas. Tai vadinama nėštumo sukelta hipotenzija.
Mankštinantis, kraujas nukreipiamas nuo dirbančių raumenų į placentą, kas gali padidinti širdies plakimą dar labiau. Kvėpavimo sistema taip pat turės dirbti spartesniu ritmu, todėl jums reikės gauti 20% daugiau deguonies. 

Ar žinojote?
Apvaisinimui gali prireikti iki 24 valandų. Berniukas ar mergaitė? Kūdikio lytį apsprendžia chromosomų deriniai spermoje. Jei jus apvaisino spermatozoidas su X chromosoma, gims mergaitė, jei tai buvo Y chromosoma, į pasaulį ateis berniukas.

4 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Šią nėštumo savaitę jūsų kūdikiui jau dvi savaitės, jo dydis siekia apie 1mm ilgio.
Vaisiaus vystymasis
Nors embriono vystymasis dar vis ankstyvoje stadijoje, jau vyksta nemažai pokyčių.
Šios nėštumo dekados metu blastocista jau stipriai prisitvirtinusi prie gimdos sienelės, be to ima formuotis amniono ertmė, kuri vėliau bus užpildyta amniotiniu skysčiu.
Ima formuotis gemalo sluoksniai, kurie yra skirtingų ląstelių sluoksniai. Šie sluoksniai vėliau suformuos tam tikras jūsų kūdikio kūno dalis ir organus. Išskiriami trys gemalo sluoksniai: ektoderma, endoderma ir mezoderma.
Iš ektordermos susiformuoja nervų sistema, smegenys, oda ir plaukai. Endoderma suformuoja virškinamąjį traktą, kepenis, kasą ir skydliaukę. Galiausiai, mezoderma suformuos skeletą, jungiamuosius audinius, kraujo sisemą, urogenitalinę sistemą ir raumenis. Susiformuoja ir smegenų bei stuburo smegenų užuomazgos. Jau galima atskirti, kur galva, o kur kūnas. Dėmesio! Ši informacija suteikia tik bendrą supratimą apie kūdikio vystymąsi.
Nėsčiosios organizmo pokyčiai
Ketvirtąją nėštumo savaitę daugelis moterų jau pastebi menstruacijų vėlavimą. Nėštumo požymiai dar ne visada pastebimi.
Anktyvieji nėštumo požymiai
Galite būti šiek tiek pavargusi ir jausti šleikštulį. Daugeliui moterų atrodo, kad jos patiria be galo sunkų priešmenstruacinį sindromą. Menstruacijos turi tuoj tuoj prasidėti, bet vėluoja...jos neprasideda todėl, kad mažasis embrionas išskiria hormoną, kuris sulaiko mėnesinių ciklą. Ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu staiga padidėja hormono, vadinamo HCG (žmogaus chorioninis gonadotropinas) kiekis.
Kiti ankstyvo nėštumo požymiai:

  • Kiek padidėjusios ir jautrios krūtys
  • Svorio padidėjimas ar netgi netekimas, iki 2 kg
  • Pilnumo jausmas dubens srityje arba jo skausmingumas
  • Pagausėjusios makšties išskyros
  • Dažnas šlapinimasis, rytinis pykinimas, dažna nuotaikų kaita ir galimas dalykas, nuovargis.

Kiek priaugti svorio?
Nėštumo metu būkite pasiruošusi priaugti svorio, nes tai reikalinga tiek jums, tiek jūsų vaisiui. Normalaus svorio moteris per nėštumą turėtų priaugti apie 17 kg.
Kas sudaro priaugtą svorį?

  • Kūdikis 3,4 – 4 kg
  • Amniotinis skystis ~1 kg
  • Placenta 0,500 g – 1 kg
  • Padidėjusios krūtys – 0,500 g – 1 kg
  • Padidėjęs kraujo tūris –  2,2 kg
  • Gimdos raumenys – 1 kg – 1,5 kg
  • Vaisiaus vandenys – 2 kg
  • Susikaupusios riebalų atsargos – ~4 kg

Pagrindinė taisyklė, norint išlaikyti sveiką organizmą nėštumo metu, yra priaugti svorio lėtai. Vien todėl, kad valgote už du, dar nereiškia, jog turite valgyti dvigubai daugiau. Šis posakis labiau remiasi kokybe, nei kiekybe. Subalansuota mityba ir reguliari mankšta padės lėtai priaugti svorio ir lengviau jo atsikratyti pagimdžius.

5 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Iš tiesų jūsų kūdikis nuo praėjusios savaitės tepaaugo iki 1.25 mm. Tačiau tai dar nereiškia, kad jis nesikeičia ir nesivysto. Tiesą pasakius, šiuo metu vaisiuje vyksta begalės pokyčių. Penktą nėštumo dekadą amniotinis maišelis jau beveik vynuogės dydžio.
Jūsų kūdikio vystymasis
Penktosios nėštumo savaitės metu ima formuotis vaisiaus širdis bei centrinė nervų sistema, raumenys ir kaulai taip pat įgyja tam tikrą formą.
Ima formuotis ir vaisiaus veido bruožai, nors tai ilgai trunkantis procesas, pasibaigiantis tik devintąją nėštumo savaitę. Veido vystymosi procesas prasideda penkiais audinių sluoksniais, kurie formuojasi ant galvos pagrindo. Šie sluoksniai suformuos smakrą, skruostus, viršutinį žandikaulį ir ausis. Dėmesio! Ši informacija suteikia tik bendrą supratimą apie kūdikio vystymąsi.
Nėsčiosios organizmo pokyčiai
Nors pažvelgusi į savo figūrą dar negalite pasakyti, jog esate nėščia, staiga imate jausti nėštumo požymius. Daugelis moterų būtent penktąją nėštumo savaitę ima jausti pirmuosius nėštumo ženklus, nors kai kurie iš simptomų dar gali būti klaidinantys. Tačiau įvairūs nėštumui būdingi simptomai ir vėluojančios menstruacijos dažniausiai parodo, jog esate nėščia.
Dažniausiai pasitaikantys nėštumo požymiai:
Šleikštulys ir vėmimas – rytinis pykinimas
Šleikštulys ir vėmimas, dar kitaip vadinami rytiniu pykinimu, gali pasireikšti jau pirmąją nėštumo savaitę ir nebūtinai rytais. Kol kas mokslininkai neišsiaiškino, kodėl nėščiosios šitaip jaučiasi ir kaip visiškai išvengti pykinimo nėštumo metu. Geriausias patarimas būtų valgyti mažomis porcijomis ir dažniau.
Nuovargis
Jūsų organizmas dabar patiria milžiniškus hormoninius pokyčius. HCG lygis pakyla nuo 0 iki 250,000 mIU/ml vos per dvylika savaičių. Pakyla kūno temperatūra, kas įvyksta dėl padidėjusio progesterono kiekio, kuris taip pat sukelia ir vangumo jausmą.
Padažnėjęs šlapinimasis
Nėštumo metu padidėjusi gimda spaudžia šlapimo pūslę, todėl padažnėja noras šlapintis. Daugelis moterų ima jausti dažnesnį norą šlapintis pirmosios arba antrosios nėštumo savaitės metu.
Jautrios krūtys
Krūtys gali tapti ypatingai jautrios ir patinusios. Išryškėja krūtų venos. Šis simptomas pasireiškia dėl padidėjusio HCG hormono kiekio, kurio organizme ima daugėti prasidėjus embriono implantacijai gimdoje.
Ar žinojote?
Senovėje, kai dar nebuvo išrastas nėštumo testas, žmonės įvairiausiais būdais bandydavo nustatyti moters nėštumą. Buvo manoma, kad pastojusios moters seilės, duotos ožkai gali sukelti vėmimą.

6 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Iš tiesų jūsų kūdikis nuo praėjusios savaitės tepaaugo iki 1.25 mm. Tačiau tai dar nereiškia, kad jis nesikeičia ir nesivysto. Tiesą pasakius, šiuo metu vaisiuje vyksta begalės pokyčių. Penktą nėštumo dekadą amniotinis maišelis jau beveik vynuogės dydžio.
Jūsų kūdikio vystymasis
Penktosios nėštumo savaitės metu ima formuotis vaisiaus širdis bei centrinė nervų sistema, raumenys ir kaulai taip pat įgyja tam tikrą formą.
Ima formuotis ir vaisiaus veido bruožai, nors tai ilgai trunkantis procesas, pasibaigiantis tik devintąją nėštumo savaitę. Veido vystymosi procesas prasideda penkiais audinių sluoksniais, kurie formuojasi ant galvos pagrindo. Šie sluoksniai suformuos smakrą, skruostus, viršutinį žandikaulį ir ausis. Dėmesio! Ši informacija suteikia tik bendrą supratimą apie kūdikio vystymąsi.
Nėsčiosios organizmo pokyčiai
Nors pažvelgusi į savo figūrą dar negalite pasakyti, jog esate nėščia, staiga imate jausti nėštumo požymius. Daugelis moterų būtent penktąją nėštumo savaitę ima jausti pirmuosius nėštumo ženklus, nors kai kurie iš simptomų dar gali būti klaidinantys. Tačiau įvairūs nėštumui būdingi simptomai ir vėluojančios menstruacijos dažniausiai parodo, jog esate nėščia.
Dažniausiai pasitaikantys nėštumo požymiai:
Šleikštulys ir vėmimas – rytinis pykinimas
Šleikštulys ir vėmimas, dar kitaip vadinami rytiniu pykinimu, gali pasireikšti jau pirmąją nėštumo savaitę ir nebūtinai rytais. Kol kas mokslininkai neišsiaiškino, kodėl nėščiosios šitaip jaučiasi ir kaip visiškai išvengti pykinimo nėštumo metu. Geriausias patarimas būtų valgyti mažomis porcijomis ir dažniau.
Nuovargis
Jūsų organizmas dabar patiria milžiniškus hormoninius pokyčius. HCG lygis pakyla nuo 0 iki 250,000 mIU/ml vos per dvylika savaičių. Pakyla kūno temperatūra, kas įvyksta dėl padidėjusio progesterono kiekio, kuris taip pat sukelia ir vangumo jausmą.
Padažnėjęs šlapinimasis
Nėštumo metu padidėjusi gimda spaudžia šlapimo pūslę, todėl padažnėja noras šlapintis. Daugelis moterų ima jausti dažnesnį norą šlapintis pirmosios arba antrosios nėštumo savaitės metu.
Jautrios krūtys
Krūtys gali tapti ypatingai jautrios ir patinusios. Išryškėja krūtų venos. Šis simptomas pasireiškia dėl padidėjusio HCG hormono kiekio, kurio organizme ima daugėti prasidėjus embriono implantacijai gimdoje.
Ar žinojote?
Senovėje, kai dar nebuvo išrastas nėštumo testas, žmonės įvairiausiais būdais bandydavo nustatyti moters nėštumą. Buvo manoma, kad pastojusios moters seilės, duotos ožkai gali sukelti vėmimą.

7 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Septintąją nėštumo savaitę įvyksta vaisiaus augimo protrūkis. Vaisiaus ilgis nuo galvutės iki pasturgalio siekia 4-5mm, o savaitės pabaigoje net 11-13mm! Besibaigiant septintai nėštumo savaitei vaisius jau svers tiek, kiek sveria viena blakstiena.
Vaisiaus vystymasis
Ima rastis kojų ir rankų užuomazgos, kurios vystėsi nuo šeštosios nėštumo savaitės. Kol kas dar neišsiskiria rankos ir plaštakos. Ultragarso pagalba galima matyti, kaip plaka vaisiaus širdelė. Širdis septintą nėštumo savaitę pasidalina į kairę ir dešinę kameras.Vystosi ir plaučiai, pasirodo bronchų užuomazgos. Auga galvos smegenų pusrutuliai, toliau vystosi akys ir nosies šnervės. Vystosi ir vidiniai organai: apendiksas, kasa, žarnynas, bambagyslė.
Nėsčiosios organizmo pokyčiai
Pokyčiai pasireiškia palaipsniui, nėštumo aplinkiniai dar negali pastebėti. Jūs pati jau galite jausti, kad ima didėti svoris, o gal kaip tik jis krenta? Gana dažnas atvejis netekti šiek tiek svorio ankstyvuoju nėštumo metu.
Kalcis nėštumo metu
Nepamirškite, jog pieno produktai praturtinti kalciu, todėl juos vartoti šiuo gyvenimo periodu ypatingai svarbu. Tai padės organizme išlaikyti pakankamą kiekį kalcio ir išsivystyti sveikiems jūsų kūdikio dantims bei kaulams. Kalcis taip pat padeda išvengti kai kurių nėštumo komplikacijų, pavyzdžiui, preeklampsijos ir aukšto kraujo spaudimo.
Štai keletas puikių kalcio šaltinių:

  • Kaimiškas sūris
  • Lydytas sūris
  • Kietas sūris, pavyzdžiui parmezanas
  • Natūralus sūris
  • Saldus kremas (su pienu)
  • Pienas
  • Jogurtas

Įspėjimas: kai kurie maisto produktai trukdo organizmui pasisavinti kalcį. Pavyzdžiui, druska, arbata, kava, baltymai ir nerauginta duona, todėl šių produktų turėtumėte vengti.
Jūsų organizmas iš vieno valgymo gali pasisavinti daugiau nei 500mg kalcio. Per dieną reikėtų gauti 1200mg kalcio.

Nustatyta, kad folio rūgštis saugo nuo apsigimimų.

Dėmesio! Ši informacija suteikia tik bendrą supratimą apie kūdikio vystymąsi.

Pykinti gali bet kuriuo paros metu. Pirmąjį trimestrą rytinis pykinimas kankina apie 75 procentus moterų, retkarčiais jis būna lydimas vėmimo. Daugeliui moterų rytinis pykinimas praeina antrojo trimestro pradžioje, bet yra moterų kurios šio simptomo nepatiria.

8 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Aštuntosios nėštumo savaitės pabaigoje jūsų kūdikio ilgis siekia apie 1.6cm, svoris maždaug 1gramą. Toks vaisius jau tilptų į graikinio riešuto kevalą ir sveria tiek, kiek degtukų dėžutė.
Vaisiaus vystymasis
Šiuo nėštumo periodu vaisius vystosi ypatingai greitai. Nuo dabar jūsų kūdikis turi akies vokų klostes, nervines ląsteles, ima formuotis akies tinklainė, nosies šnervės, vystosi ausys, tiek išoriškai, tiek iš vidaus.
Širdyje vystosi aortos ir plaučių vožtuvai. Vamzdeliai vedantys nuo gerklės iki funkcionuojančios plaučių dalies išsišakoja, tiesėja ir ilgėja vaisiaus liemuo.
Toliau auga kūdikio rankos, vaisius jau turi alkūnes, greitai išsivystys ir pirštai. Galite pastebėti, kad jūsų kūdikio galva jau kur kas didesnė, netgi didesnė nei pats kūnas. Formuojasi gonados (lytinės liaukos), kurios per kitas kelias savaites išsivystys į sėklides arba kiaušides. Taip pat ima formuotis smegenėlės, smegenų dalis, kontroliuojanti raumenų judėjimą.
Nėsčiosios organizmo pokyčiai
Prieš jums tampant nėščia, jūsų gimda buvo kumščio dydžio, o dabar ji jau maždaug greipfrūto dydžio. Galite pastebėti, kad padidėjo svoris, kelnės spaudžia apie liemenį. Galite imti jausti spazmus apatinėje pilvo dalyje ar šonuose. Taip yra todėl, kad susitraukinėja gimda, tačiau tai jaučia ne visos moterys. Jei jaučiate gimdos susitraukimus ir kraujuojate, nedelsdama turėtumėte kreiptis į gydytoją.
Persileidimas
Pirmasis nėštumo trimestras pats svarbiausias, jo metu dažniausiai kyla įvairios komplikacijos. Egzistuoja ir persileidimo tikimybė. Persileidimas įvyksta tada, kai embrionas dar nėra pajėgus išgyventi ne gimdoje, dažniausiai tai pirmosios 20 nėštumo savaičių.
Pagrindiniai persileidimo požymiai:

  • Vaginalinis kraujavimas
  • Skausmingi gimdos susitraukimai
  • Skausmas, kuris tai užeina, tai praeina
  • Skausmas, prasidedantis nugaros srityje ir keliaujantis apatinės pilvo dalies link
  • Kraujavimas su krešulių priemaišomis

Jei patiriate šiuos simptomus, turėtumėte nedelsiant kreiptis į gydytoją ginekologą.

Dėmesio! Ši informacija suteikia tik bendrą supratimą apie kūdikio vystymąsi.

Nuovargis neturėtų stebinti, organizmas dirba papildomą darbą. O tam reikia energijos. Suprastėjęs miegas, jaudulys dėl nėštumo ir, žinoma, pykinimas ir vėmimas, taip pat sumažina energijos atsargas.

9 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Vaisius šią nėštumo savaitę paprastai jau siekia 2.3cm ir sveria apie 2 gramus. Tai yra maždaug vidutinio dydžio žaliosios alyvuogės išmatavimai.
Vaisiaus vystymasis
Besivystantis vaisius patyrė daugybę pokyčių per pastarąsias paskutines keletą dienų. Jūsų būsimo kūdikio rankos ir kojos tapo ilgesnės ir tiesesnės. Jo/jos rankos sulenktos, o plaštakos sudėtos ant krūtinės. Kūdikio pirštai atrodo pakankamai ilgi, pirštų pagalvėlės dar formuojasi.
Kojos taip pat dar vystosi, tačiau yra pakankamai ilgos, kad būtų galima iškelti priešais torsą. Kojų pirštai taip pat kuo puikiausiai formuojasi.
Kūdikio kaklas jau taip pat pakankamai išsivystęs, kas leidžia tiesiau laikyti galvą. Akių vokų klostės jau beveik dengia akis. Netgi jo/jos ausys taip pat jau pakankamai išsivysčiusios.
Šią nėštumo dekadą jūsų kūdikis jau gali judinti kūną ir galūnes, judesius galima stėbėti ultragarso pagalba. Vaisius po truputį įgyja žmogaus bruožų, nors dar yra be galo mažytis.
Nėsčiosios organizmo pokyčiai
Jūsų gimda aštuntą nėštumo savaitę yra grepfrūto dydžio. Po truputį didėja liemens apimtis, auga svoris. Palaipsniui priaugti svorio normalu, nes tai reikalinga vaisiaus augimui ir vystymuisi. Gydytojas ginekologas turėtų tinkrinti moters kūno svorį kiekvieno vizito metu. Nėštumo metu organizme kraujo tūris padidėja 50%. Ar žinojote, kad jūsų kraujas ir vaisiaus kraujas niekada nesusimaišo?
Vitaminas C nėštumo metu
Vtaminas C labai svarbus nėštumo metu. Jis būtinas vaisiaus audinių vystymuisi ir geležies pasisavinimui, be to padeda išvengti preeklampsijos. Šis vitaminas vaidina svarbų vaidmenį amniotinio maišo vystymesi ir sumažina priešlaikinių gimdymų pavojų.
Vitamino C šaltiniai:

  • Vynuogės
  • Bananai, apelsinai, obuoliai
  • Džiovinti vaisiai
  • Brokoliai, morkos ir kitos daržovės
  • Bulvės
  • Žaliosios lapinės daržovės
  • Vaisių sultys

Įspėjimas: per didelis kiekis vitamino C gali sukelti skrandžio spazmus ir viduriavimą, be to gali paveikti vaisiaus metabolizmą. Todėl neviršykite 85mg normos per dieną.

Dėmesio! Ši informacija suteikia tik bendrą supratimą apie kūdikio vystymąsi.

10 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Šios nėštumo savaitės pabaigoje jūsų kūdikis bus 3.1cm ir svers apie 4 gramus. Augimas dešimtąją nėštumo savaitę bus greitas.
Vaisiaus vystymasis
Dešimtosios nėštumo savaitės pabaigoje baigiasi embrioninis periodas ir prasideda vaisiaus periodas. Jūsų kūdikio galva dabar sudaro pusę viso kūno ilgio. Kūnas ilgėja, galva tampa apvalesnė.
Ima formuotis plaukų folikulai, rankų ir kojų pirštų nagai. Akys jau beveik uždengtos akių vokų klosčių. Dešimtosios nėštumo savaitės viduryje kūdikio liežuvis jau turėtų būti pilnai susiformavęs. Ima formuotis galvos smegenims būdingi plyšiai.
Nėsčiosios organizmo pokyčiai
Auga kūno svoris. Jei dar nepradėjote priauginėti svorio, turėtumėte pasitarti su savo gydytoju ginekologu. Svorio priaugimas nėštumo metu individualus dalykas, tačiau parodo, kad vaisius vystosi tinkamai. Patartina laikytis subalansuotos mitybos ir mankštintis.
Vienas iš rečiau pasitaikančių nėštumo simptomų tai odos pokyčiai. Gali pasireikšti vadinamoji chloasma arba „nėštumo kaukė“. Ji dažniau pasireiškia tamsesnio gymio moterims. Manoma, kad šiuos odos pakitimus nėštumo metu sukelia progesterono ir estrogeno santykis organizme.
Raudonukė ir nėštumas
Raudonukė nėštumo metu gali būti daugelio komplikacijų, tokių kaip persileidimas ar sutrikęs vaisiaus vystymasis priežastimi. Kol esate nėščia, negalite skiepytis nuo raudonukės, nes virusas gali pakenkti kūdikiui.
Vėjaraupiai ir nėštumas
Apytiksliai 1 iš 2000 nėščių moterų suserga vėjaraupiais. Persirgus šia liga gali išsivystyti tam tikra pneumonijos forma, kuri yra nepaprastai pavojinga nėščiajai. Susirgus vėjaraupiais netrukus po gimdymo kyla pavojus apkrėsti kūdikį.

Dėmesio! Ši informacija suteikia tik bendrą supratimą apie kūdikio vystymąsi.

11 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Vienuoliktos savaitės pabaigoje jūsų kūdikio ilgis siekia 4.1cm, jis sveria apie 7 gramus. Vaisius dabar yra didelio laimo vaisiaus dydžio.
Vaisiaus vystymasis
Per ateinančias tris savaites jūsų kūdikis padidės dvigubai. Jau pradeda ryškėti genitalijos, tačiau aiškūs lyties požymiai bus matomi tik po trijų savaičių. Kūdikio akys dar vis plačiai atmerktos, ima formuotis spalvotoji akies dalis – rainelė. Per ateinančias 2-3 dienas vaisiaus akis jau turėtų uždengti akių vokai.
Kūdikio galva šiuo metu sudaro pusę kūno dydžio, smegenys jau yra tokios struktūros, kokia bus ir kūdikiui gimus. Ima reikštis kūdikio refeleksai, jis paliečia veidelį, praveria burną. Beveik baigė vystytis kasa, skydliaukė ir tulžies pūslė. Žarnos nuo bambagyslės vystosi skrandžio link.
Nėsčiosios organizmo pokyčiai
Kai kurios moterys gali pastebėti plaukų ir nagų pokyčius. Kai kurioms jų būklė pagėrėja, kai kurioms priešingai, pablogėja. Kai kurios moterys nėštumo metu patiria plaukų slinkimą. Nesijaudinkite, pagimdžius viskas stos į savo vėžes.
Nėščiosios mityba
Angliavandeniai tai pirminis energijos šaltinis jūsų besivystančiam kūdikiui ir užtikrina tinkamą baltymų panaudojimą organizme. Puikūs angliavandenių šaltiniai yra:

  • Tortilijos
  • Makaronai, grūdai ir ryžiai
  • Bandelės
  • Duona

Keliavimas nėštumo metu
Daugelis moterų nori žinoti, ar saugu keliauti nėštumo metu. Jei jūsų nėštumas nėra komplikuotas, tuomet keliauti yra saugu. Didžiausia rizika keliaujant yra tada, jei nėštumo komplikacijos įvyksta esant toli nuo namų, kai šalia nėra tų, kurie žino jūsų ligos istoriją.
Štai keletas patarimų, jei keliaujate būdama nėščia:

  • Venkite skraidyti lėktuvu
  • Vilkėkite laisvus drabužius, venkite pėdkelnių
  • Gerkite daug vandens
  • Kai keliaujate atsikelkite ir pavaikščiokite bent 10 minučių kas valandą
  • Keliaudama lėktuvu sėdėkite arčiau praėjimo
  • Važiuodama užsisekite saugos diržą.

Dėmesio! Ši informacija suteikia tik bendrą supratimą apie kūdikio vystymąsi.

12 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Jūsų kūdikis šią nėštumo savaitę yra maždaug 5.4cm ir sveria apie 14 gramų.
Vaisiaus vystymasis
Vaisius ir toliau nepaliaujamai vystosi. Jau galima girdėti kūdikio širdelės plakimą specialaus klausymosi prietaiso pagalba, kuris sustiprina garsą, todėl jūs ir jūsų partneris galite išgirsti jūsų užmegztos gyvybės požymius. Širdies plakimą galima išgirsti ne visada, tad nesijaudinkite. Tai priklauso nuo vaisiaus padėties, placentos padėties ir t.t.
Jūsų kūdikio griaučių sistema jau tvirtėja, daugelyje kaulų prasidėjo kaulėjimo procesas. Atsiskyrė rankų ir kojų pirštai, jie jau turi nagučius, kurie dabar auga. Jau randasi ir plaukelių užuomazgos ant kūno.
Išorinės genitalijos jau gali parodyti, gims berniukas ar mergaitė. Visgi tiksliai nustatyti lytį dar gali būti pakankamai sunku.
Jūsų kūdikio virškinimos sistema pakankamai išsivysčiusi, kad galėtų sutraukiamaisiais judesiais stumti maistą per žarnyną ir netgi pasisavinti gliukozę. Hipofizės liauka ima gaminti hormonus.
Nėsčiosios organizmo pokyčiai
Dvyliktąją nėštumo savaitę gerokai padidėja gimda, pilvas tampa išsikišęs. Moteris ima jaustis geriau, nei pirmaisiais nėštumo mėnesiais, dingsta visi nėštumo pradžiai būdingi simptomai, ypatingai rytinis pykinimas. Galite pastebėti, kad didėja ne tik pilvas, bet ir krūtys. Nuo pilvo apačios bambos link gali išryškėti ruda juosta (lot. linea nigra). Tačiau jei jums ši juosta neatsirado nesijaudinkite, ji atsiranda ne visoms nėščioms moterims. Kai kurioms moterims atsiranda tamsių dėmių ant veido ir kaklo, tai vadinamoji chloasma arba „nėštumo kaukė“. Deja, ji išnyksta tik pasibaigus nėštumui arba pašviesėja nėštumo eigoje.
Būdama nėščia galite leisti sau pavalgyti daugiau, tačiau riebalų ir saldumynų visgi reikėtų vengti, nes jie turi daug kalorijų ir mažai energetinės vertės.

Dėmesio! Ši informacija suteikia tik bendrą supratimą apie kūdikio vystymąsi.

13 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Jūsų kūdikio ilgis siekia 7.4cm, jis sveria apie 23 gramus ir yra beveik persiko dydžio.
Vaisiaus vystymasis
Vienas ryškiausių kūdikio vystymosi pokyčių tryliktąją nėštumo savaitę tai galvos augimo sulėtėjimas lyginant su likusiu kūnu. Tačiau galva dar vis beveik pusės kūno dydžio, bet jau 21 nėštumo savaitę galva sudarys trečdalį kūno dydžio.
Kūdikio veidas vis labiau panašėja į žmogaus. Akys priartėja viena prie kitos, ausys atsiduria galvos šonuose.
Išoriniai lytiniai organai jau pakankamai išsivystę ir galima aiškiai pasakyti, kas gims: berniukas ar mergaitė.
Šią savaitę vyksta svarbūs pokyčiai. Jūsų kūdikio žarnynas traukiasi nuo bambagyslės į skrandžio pusę. Kitas svarbus vystymosi pasiekimas yra tas, kad kūdikis jau išskiria šiek tiek šlapimo į amniotinį skystį.
Nėsčiosios organizmo pokyčiai
Atėjo metas laisvesniams drabužiams, nes liemens apimtis jau pakankamai padidėjusi. Jums dar nereikia specialių drabužių nėščiosioms, tačiau jau reikia kiek laisvesnių.
Strijos dažnai siejamos su nėštumu kaip besiplečiančio pilvo ir krūtų odos rezultatas. Galite pastebėti kad strijų atsirado liemens srityje, ant sėdmenų, krūtinės. Jei norite išvengti strijų stenkitės palaipsniui, o ne staiga priaugti svorio, gerkite daug vandens ir reguliariai mankštinkitės.
Šlapimo pūslės infekcija pakankamai paplitusi tarp nėščių moterų. Kad išvengtumėte to, gerkite daug skysčių, nekentėkite, jei norite šlapintis. Jei įtariate, kad galite sirgti šlapimo pūslės uždegimu, nesigydykite pati ir kreipkitės į specialistą.
Netruksite pastebėti, kad keičiasi jūsų krūtys. Prieš nėštumą vidutinės krūtys sveria apie 200 g, tačiau nėštumo metu jų svoris gali padidėti net iki 800 g. Tamsesnė tampa ir krūties aureolė, išryškėja venos.
Labai svarbu riboti kofeino vartojimą, nes tai gali būti susiję su mažu vaisiaus kūno svoriu ir mažesniu galvos dydžiu, be to padidėja priešlaikinio gimdymo tikimybė.
Saugiausia yra suvartoti 200mg kofeino per dieną. Kofeino kiekis kai kuriuose produktuose:

  • Kava, 141g = nuo 60-140mg
  • Arbata, 141g = 30-65mg
  • Kepinių šokoladas, 28g = 25mg
  • Šokoladinis saldainis, 28g = 6mg
  • Gaivieji gėrimai 340g = 35-55mg
  • Skausmą malšinančių tablečių standartinė dozė = 40mg
  • Vaistai nuo alergijos ir karščiavimo, standartinė dozė = 25mg.

Dėmesio! Ši informacija suteikia tik bendrą supratimą apie kūdikio vystymąsi.

2 trimestras

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

14 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Šią savaitę jūsų kūdikio ilgis siekia 8.7cm, o svoris 43g. Taigi vaisius jau beveik kumščio dydžio.
Vaisiaus vystymasis
Jūsų kūdikio ausys ir akys pamažu atsiduria įprastoje vietoje, rankos vystosi toliau ir gali atlikti vis daugiau funkcijų, kūdikis ima naudoti nykštį ir pirštus. Formuojasi ir kūdikio burnytė, raumenys aplink ją, seilių liaukos, kurios turėtų pradėti funkcionuoti šią savaitę. Šios savaitės pabaigoje jūsų kūdikis jau gali atlikti kvėpavimo, čiulpimo ir ryjimo judesius, nes susiformuoja stemplė, trachėja ir gerklos. Vis lengviau nustatyti kūdikio lytį.
Nėsčiosios organizmo pokyčiai
Nėščiajai jau gali prireikti specialių drabužių, nes svoris ir toliau auga. Moterys, kurioms tai antras nėštumas paprastai priauga daugiau svorio. Tačiau kiekvieno nėštumo metu priaugtas svoris gali varijuoti.
Daugelis moterų nėštumo metu kenčia nuo hemorojaus . Hemorojus tai išsiplėtusios kraujagyslės aplink išangę ir jos viduje. Šios kraujagyslės išsiplečia dėl padidėjusio kraujo pritekėjimo į gimdą ir dubens sritį. Hemorojus gali paaštrėti nėštumo pabaigoje.

  • Pagulėkite mažiausiai vieną valandą per dieną pakėlusi kojas ir klubus
  • Miegokite šiek tiek pakėlusi kojas, nesuglauskite kelių
  • Valgykite skaidulų turinčius maisto produktus
  • Gerkite daug skysčių
  • Pagulėkite šiltoje vonioje
  • Ant pažeistos vietos uždėkite šaltą ledukų kompresą arba hamameliu suvilgytą vatos tamponėlį
  • Per ilgai nesėdėkite arba nestovėkite

Kitas dažnas nėštumo metu pasireiškiantis negalavimas tai vidurių užkietėjimas, todėl atidžiai stebėkite, ką valgote. Stenkitės maitintis įvairiu maistu, valgykite nedidelėmis porcijomis, reguliariai mankštinkitės ir išgerkite mažiausiai 8 stiklines vandens per dieną.

Dėmesio! Ši informacija suteikia tik bendrą supratimą apie kūdikio vystymąsi.

Pykinimas, nuovargis ir krūtų jautrumas mąžta. Nors gimdos viršus (dugnas) tik šiek tiek iškilęs virš gaktikaulio, to gali pakakti, kad pilvukas išsišautų į priekį. Galiausiai sulaukėte akivaizdaus nėštumo įrodymo.

15 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Šią savaitę jūsų kūdikis siekia 10.1cm ilgio ir sveria apie 70g. Jis maždaug beisbolo kamuoliuko dydžio. Kūdikio augimas sparčiai greitėja.
Vaisiaus vystymasis
Jei tai jūsų pirmasis nėštumas, veikiausiai dar nejusite kūdikio judesių, bet per kitas kelias ateinančias savaites jau turėtumėte. Jei tai nebe pirmas jūsų nėštumas, jau turėtumėte pradėti jausti kūdikio judesius, nes anksčiau gimdžiusios moterys pastabesnės.
Kūdikio oda dar vis plona ir yra padengta plonu plaukelių sluoksniu, vadinamaisiais lanugo plaukais. Šią nėštumo savaitę nulemiama jūsų kūdikio plaukų struktūra. Kūdikiui gimus jo plaukai paauga 13 mm per mėnesį.
Akys ir ausys jau beveik pilnai susiformavusios. Kūdikis gali čiulpti savo nykštį ir ryti amniotinį skystį. Nurytas skystus suvirškinamas išsivysčiusio virškinamojo trakto ir pašalinamas per virškinimo sistemą.
Kūdikio kaulai diena iš dienos kietėja ir pasisavina kalcį. Jei šiuo nėštumo periodu būtų atliktas rentgenas, būtų galima matyti kūdikio skeletą.
Nėsčiosios organizmo pokyčiai
Jau galite tiksliai pasakyti, kad esate nėščia, nors aplinkiniai tai gali matyti nebent jums vilkint maudymosi kostiumėlį. Pilvas dar nedaug atsikišęs. Gali tapti sunkiau rasti tinkamą miego pozą, nes imamas spausti skrandis. Patogiausia miegoti ant kairiojo šono, tarp kojų pasidėjus pagalvėlę. Pravartu išmokti miegoti tokia poza, nes ateityje nebereikės pratintis. Miegas su pagalvėle tarp kojų padės išvengti apvaliųjų raiščių skausmo. Miegant ant kairiojo šono neužspaudžiama apatinė tuščioji vena, kuri aprūpina krauju apatinę kūno dalį. Užspaudus šią veną gali atsirasti galvos svaigimas, prakaitavimas, smarkus širdies plakimas.
Patarimai geram nakties miegui:

  • Gulkite ir kelkitės kiekvieną dieną tuo pačiu metu
  • Prieš miegą negerkite daug skysčių
  • Reguliariai mankštinkitės
  • Miegokite vėsiame miegamajame

Šiuo nėštumo periodu jums reikės suvartoti 300 kalorijų daugiau. Gali nuskambėti daug, tačiau tai nėra toks jau didelis papildomo maisto kiekis. 300 kalorijų turi:

  • 2 ploni kiaulienos gabalėliai
  • ½ puodelio rudųjų ryžių
  • 4 ½ lašišos kepsnio su vienu puodeliu šparagų ir dviem puodeliais romėninių salotų
  • 1 puodelis virtų makaronų.

Dėmesio! Ši informacija suteikia tik bendrą supratimą apie kūdikio vystymąsi.

16 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Šią nėštumo savaitę jūsų kūdikio ilgis siekia 11.6cm, jis sveria apie 100g. Vystymasis vyksta sparčiai, ką galite pastebėti iš augančio savo kūno svorio.
Vaisiaus vystymasis
Jau galite jausti kūdikio judesius! Daugelis moterų šį jausmą apibūdina taip, lyg jaustų viduje judant dujų kamuolėlį, kitos apibūdina kaip popkornų spragsėjimą. Jei dar vis nejaučiate kūdikio judesių, nepanikuokite, juos pradėti jausti turėtumėte tarp 16 ir 24 nėštumo savaitės.
Vaisiaus galvutė padengta lanugo plaukeliais, jau gerai susiformavę kojų ir rankų pirštų nagučiai. Kūdikio kūnas ima augti greičiau nei galvutė ir proporcijos tampa normalios. Galvos ir kaklo raumenys tvirtėja, galva statėja.
Tarp 16 ir 18 – tos nėštumo savaitės dažniausiai atliekamas alfa baltymo testas. Atliekant tyrimą turėtų būti atsižvelgiama į gestacinį amžių ir kūno svorį, kitu atveju rezultatai gali būti netikslūs.
Padidėjęs alfa baltymo kiekis kūdikiui gali sukelti stuburo smegenų problemų arba centrinės nervų sistemos defektus. Kai kurie mokslininkai teigia atradę tiesioginį ryšį tarp alfa baltymo ir Dauno sindromo.
Nėsčiosios organizmo pokyčiai
Šią nėštumo savaitę jūsų gimda turėtų sverti apie 3.73kg ir būti pakilusi 7.62cm žemiau bambos. Gimda kyla aukštyn, todėl mažiau spaudžiama šlapimo pūslė, surėtėja šlapinimasis. Galite pastebėti, kad iš jūsų krūtinės išsiskiria skaidrus skystis, tačiau tai dar ne priešpienis, kuris turi pasirodyti tik nuo 18 – tos nėštumo savaitės. Pasirodęs skystis tai hormonų kaitos rezultatas.
Neretai nėščioji gali patirti kraujavimą iš nosies, kas gali sukelti ir galvos skausmą, padidėjusį jautrumą ir kitus negalavimus. Kai kurios moterys teigia, kad kraujavimo iš nosies gali padėti išvengti imbierinė arbata.
Tarp 16 ir 18 nėštumo savaitės dažnai atliekamas amniocentezės testas. Jis atliekamas specialios adatos pagalba, kuri per pilvo sienelę įvedama į gimdą. Šitaip paimama šiek tiek amniotinio skysčio, dažniausiai apie 30ml. Šis tyrimas padeda nustatyti ar jūsų kūdikis neturi:

  • Chromosomų problemų
  • Lytinių komplikacijų
  • Skeleto sutrikimų
  • Infekcijų
  • Kraujo ligų
  • Įgimtų metabolizmo komplikacijų.

Dėmesio! Ši informacija suteikia tik bendrą supratimą apie kūdikio vystymąsi.

17 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Jūsų būsimas kūdikis yra 13cm dydžio ir sveria apie 140g, t.y. dvigubai daugiau nei prieš kelias savaites.
O kiek paaugote jūs?
Jūsų gimda šiuo nėštumo periodu yra pakilusi maždaug 5cm žemiau bambos. Pilvas jau aiškiai matomas. Nėščiosios drabužiai tampa būtinybe, be to turėtumėte būti priaugusi 2.3-4.6 kg.
Kaip vystosi ir auga jūsų kūdikis
Jau pastebimi aiškūs pokyčiai vaisiaus išvaizdoje, veido bruožai tampa vis panašesni į žmogui būdingus. Septynioliktąją nėštumo savaitę vaisius greitai auga ir vystosi, jo svoris per sekančias šešias savaites padidės šešis kartus.
Riebalų sankaupos, žinomos kaip riebalinis audinys taps vis ryškesnis per kitas kelias savaites. Riebalai svarbūs tuo, kad išskiria šilumą ir yra reikalingi medžiagų apykaitai.
Nėsčiosios organizmo pokyčiai
Iki šios nėštumo dekados jau turite būti pajautusi vaisiaus judesius. Jei dar nepajutote, turėtumėte imti jausti per kitas kelias ateinančias savaites. Egzistuoja tam tikri faktoriai, kurie gali neleistu pajusti vaisiaus judesių, tokie kaip placentos padėtis.
Vienas iš pagrindinių nėštumo simptomų, kuriuos dar galite jausti tai nuovargis. Jei dar vis jaučiatės mieguista, tai turėtų praeiti per kitas kelias savaites. Nedidelio fizinio krūvio mankšta tai vienas iš būdų kovoti su nuovargiu, be to ji turi daug privalumu jums ir jūsų būsimam kūdikiui.
Nėščiosios mityba
Kai kurios moterys nėštumo metu visiškai atsisako mėsos, nes jos kvapas ir skonis kelia šleikštulį. Jei taip nutiko ir jums, nesijaudinkite, tačiau vertėtų kreipti didesnį dėmesį renkantis maisto produktus.
Jei iš savo mitybos raciono nusprendėte išbraukti mėsą, turėsite vartoti kitus maisto produktus, papildomai suteikiančius daugiau kalorijų. Tai gali būti vaisiai ir daržovės, venkite tuščių kalorijų. Atminkite, nėštumo metu privalote gauti visų reikalingų vitaminų ir mineralų, neblogai būtų pasitarti ir su mitybos specialistu, kuris patars kokius maisto produktus turėtumėte rinktis.

Dėmesio! Ši informacija suteikia tik bendrą supratimą apie kūdikio vystymąsi.

18 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Šią nėštumo savaitę jūsų būsimo kūdikio ilgis siekia 14.2cm, jis sveria apie 190g.
Vaisiaus vystymasis
Ima formuotis kojų ir rankų pirštų pagalvėlėms būdingas raštas bei plaštakų ir pėdų pirštų raukšlės. Iki šios savaitės pabaigos vaisiaus žarnyne ims kauptis pirminės išmatų užuomazgos. Jas sudaro daugybė skirtingų medžiagų: mirusios ląstelės, virškinimo išskyros, amniotinis skystis, t.t.
Iki dešimtosios nėštumo savaitės vidurio vaisiaus akys dar labiau pasistūmėjusios į veido priekį, ausys užima žmogui įprastą poziciją. Vyksta pokyčiai ir kauluose, jie kietėja, t.y. vyksta osifikacija.
Nėščiosios organizmo pokyčiai
Aštuonioliktąją nėštumo savaitę jūsų gimda tampa beveik meliono dydžio. Iki šios nėštumo dekados nėščioji jau turėtų būti priaugusi tarp 4.5-5.8kg.
Iki šios nėštumo savaitės pabaigos jūsų širdis turės pradėti dirbti 40% didesniu pajėgumu nei įprastai, kad atlaikytų organizmui keliamą krūvį. Dažniausiai tai nėra problema, nes sveika nėščioji tokį krūvį turėtų be vargo atlaikyti.
Jau turėtumėte būti pajautusi vaisiaus judesius, jei dar nepajutote, tai greitai turėtų įvykti. Stiprių vaisiaus judesių dar neverta tikėtis, nes jis pakankamai mažas ir turi daug erdvės judėjimui.
Makšties išskyros gana dažnas reiškinys nėštumo metu. Jos paprastai būna balsvos spalvos ir nėštumo eigoje gausėja. Jei išskyrų padaugėjo, nesijaudinkite, tai normalu.
Neretai moterys nėštumo metu patiria nugaros skausmą. Galbūt ir jūs jau pajutote? Deja, kuo labiau “augate”, tuo nugaros skausmas gali tapti intensyvesnis.
Štai keletas patarimų, kaip išvengti nugaros skausmo:

  • Stenkitės svorį auginti stabiliai
  • Reguliariai mankštinkitės
  • Miegokite ant kairiojo šono
  • Ant skaudamos vietos pabandykite uždėti gydomąjį kompresą
  • Pasitarkite su jus prižiūrinčiu mediku dėl nugaros skausmą malšinančių priemonių
  • Išbandykite masažą.

Nėščiosios mityba
Per ateinančius du trimestrus turėsite padidinti suvartojamų angliavandenių kiekį. Puikūs angliavandenių šaltiniai yra:

  • Bulvės
  • Žaliosios pupelės
  • Konservuoti kukurūzai
  • Bananai
  • Razinos
  • Arbūzai

Dėmesio! Ši informacija suteikia tik bendrą supratimą apie kūdikio vystymąsi.

19 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Šią nėštumo savaitę jūsų būsimas kūdikis yra 15.3cm ir sveria apie 240g. Mažylio svoris nuo šios nėštumo savaitės iki gimimo padidės net 15 kartų.
Vaisiaus vystymasis
Jei laukiatės mergaitės, tikriausiai nustebsite sužinojusi, kad ji jau turi primityvias kiaušialąstes savo kiaušidėse! Mergaitės gimsta jau turėdamos visas kiaušialąstes ir per gyvenimą jų daugiau nebepasigamina.
Per kitas kelias dienas kūdikio kūno paviršių padengs varškinis vaisiaus dangalas (lot. vernix caseosa). Tai tarytum apsauginis odos sluoksnis, jis apsaugos besivystančias liaukas ir juntamąsias ląsteles. Varškinį vaisiaus dangalą sudaro negyvos odos ląstelės, riebalai ir vaisiaus odos plaukeliai (lanugo). Vaisius taip pat ima kaupti riebalų atsargas aplink kaklą, krūtinę ir kirkšnis. Tai veikia kaip izoliatorius ir padeda vaisiui neprarasti kūno šilumos.
Jūsų būsimas mažylis šią nėštumo savaitę ima miegoti panašiai tiek, kiek neseniai gimęs kūdikis, be to jis jau gali susirasti “mėgstamiausią” miego poziciją.
Aštuonioliktą nėštumo savaitę ima formuotis kūdikio antakiai, ploni galvos plaukeliai ir, jei laukiatės mergaitės, šią nėštumo savaitę baigs formuotis jos gimda.
Nėščiosios organizmo pokyčiai
Jūsų gimda dabar pakilusi ir yra tik 1.27cm žemiau bambos, jau turėtumėte būti priaugusi tarp 3.6-6.4 kg. Tik 0.19kg iš šio svorio yra vaisiaus svoris.
Didžiąją dalį svorio turėtumėte priaugti per sekančius tris mėnesius. Galite tikėtis priaugti po 0.45kg per savaitę iki septintojo nėštumo mėnesio. Jei per kurią nors savaitę nepriaugote svorio, nesijaudinkite. Normalu, jei vieną savaitę priaugsite daugiau svorio, o kitą savaitę nepriaugsite nieko.
Jei reguliariai mankštinatės, stenkitės nepersitempti, nes kūdikis vis labiau spaudžia vidaus organus: širdį, plaučius, inkstus.
Jaustis apsvaigus nėštumo metu gana įprasta. Tai žemo kraujo spaudimo (hipotenzijos) padarinys. Jus prižiūrintis gydytojas reguliariai tikrins spaudimą nėštumo metu.

Dėmesio! Ši informacija suteikia tik bendrą supratimą apie kūdikio vystymąsi.

20 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Šią nėštumo savaitę jūsų kūdikis yra 16.4 cm ir sveria apie 300g. Mažylio svoris nuo šios nėštumo savaitės iki gimimo padidės net 15 kartų.
Kiek “paaugote” jūs?
Jūsų gimda šią nėštumo savaitę turėtų būti vienoje linijoje su bamba. Nuo 20 – osios nėštumo savaitės jūsų gimda turėtų padidėti  apie 1cm kiekvieną mėnesį. Jei gimdos augimas vyksta ne pagal planą, jus prižiūrintis gydytojas ultragarsu gali patikrinti, ar vaisius vystosi tinkamai, ar gimdai netrukdo plėstis kokie nors apribojimai organizme.
Vaisiaus vystymasis
Oda, dengianti jūsų kūdikio kūno paviršių dabar auga iš dviejų sluoksnių, epidermio (paviršinio sluoksnio) ir dermos (gilesnio odos sluoksnio).
Vaisiaus kūną dar vis dengia varškinis dangalas, šitaip apsaugodamas jį nuo amniotinio skysčio. Gimus kūdikiui galėsite savo akimis pamatyti, kaip atrodo šis vaisių apsaugantis dangalas.
Vaisiaus judesiai šiuo nėštumo periodu turėtų stiprėti, nes minkštos kremzlės pamažu tampa kaulais. Stiprėja kūdikio rankos ir kojos, todėl labiau juntami tampa ir judesiai.
Seksas nėštumo metu
Nėštumas tai metas, kai ryšys tarp partnerių sustiprėja. Nėštumui progresuojant ir didėjant pilvukui seksualiniai santykiai gali tapti komplikuotesni, tačiau pasitelkus šiek tiek fantazijos mylėtis tikrai galima. Egzistuoja daugybė pozų, pritaikytų seksui nėštumo metu.
Dėl sekso nėštumo metu turi sutarti abu partneriai. Emociniam spaudimui čia ne vieta. Dėl sekso šiuo gyvenimo periodu jus turėtų įspėti prižiūrintis gydytojas, kuris pasakys ar mylėtis saugu.
Ar žinojote, kad 20 – tą nėštumo savaitę besivystanti placenta sveria daugiau, nei augantis vaisius?

Dėmesio! Ši informacija suteikia tik bendrą supratimą apie kūdikio vystymąsi.

21 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Nuo šios nėštumo savaitės jau galime matuoti vaisiaus ilgį nuo galvos iki kulnų. Jo ilgis šiuo metu siekia 26.7cm, o svoris 360g.
O kiek “paaugote” jūs?
Jūsų gimda turėtų būti pakilusi 1cm virš bambos. Liemens linija jau visiškai išnykusi ir draugai bei šeimos nariai, netgi nepažįstami aiškiai mato, jog esate nėščia.
Kaip vystosi ir auga kūdikis
Kūdikio virškinimo sistema jau funkcionuoja. Šią nėštumo dekadą kūdikis gali nuryti amniotinį skystį ir pasisavinti į organizmą didžiąją dalį vandens. Manoma, kad amniotinis skystis padeda vaisiui augti, vystytis ir paruošia virškinimo sistemą normaliam darbui po gimimo. Amniotinis skystis, supantis vaisių, padeda jam treniruotis ryti ir virškinti, šis skystis keičiasi kas 3-4 valandas.
Per pirmąsias tris šios savaitės dienas jūsų kūdikio kojos pasieks savo galutines proporcijas. Galite pastebėti, kad kūdikiui gimus jo rankos ir kojos atrodo „trumpos“. Tai normalu ir jų proporcijos ims keistis, kai kūdikis pradės šliaužioti ir vaikščioti.
Jūsų kūdikio širdelė nepaliaujamai vystėsi ir vystosi toliau. Ji pradeda plakti taip smarkiai, kad tą galima girdėti per stetoskopą. Todėl kito vizito pas ginekologą metu, galite paprašyti leisti pasiklausyti vaisiaus širdies dūžių.Nemaža dalis moterų patiria tam tikrų maisto produktų troškimą nėštumo metu, tačiau yra ir tokių, kurios nepastebi jokių pokyčių. Tai, žinoma, gali būti tiek blogai, tiek gerai. Kur kas geriau yra norėti maistingų produktų, nei saldainių ar šokolado.
Potraukis tam tikriems maisto produktams atsiranda dėl hormoninių ir emocinių pokyčių moters organizme. Jei trokštate nemaistingų produktų, stenkitės jų vartoti kuo mažiau ir per daug nelepinkite savęs nesveiku maistu. Verčiau paieškokite tam sveikų alternatyvų, iš kurių galėtumėte pasipelnyti tiek jūs, tiek jūsų kūdikis.
Kiek gerti skysčių?    
Labai svarbu nėštumo metu gerti pakankamai skysčių, nes tai padės atnaujinti amniotinį skystį, kurį vartoja jūsų kūdikis. Patartina gerti sultis, nes jose gausu maistinių medžiagų.

Dėmesio! Ši informacija suteikia tik bendrą supratimą apie kūdikio vystymąsi.

22 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Nuo galvos viršaus iki kulnų jūsų kūdikio ilgis dabar siekia apie 27.8cm, o svoris apytiksliai 430g. Šios nėštumo savaitės pabaigoje vaisius bus beveik lėlės Barbės dydžio.
O kiek “paaugote” jūs?
Jūsų gimda šiuo metu turėtų būti pakilusi apie 2cm virš bambos ir 22cm virš gaktos. Daugelis moterų mėgaujasi antruoju nėštumo trimestru, nes didžioji dalis negalavimų, kankinusių pirmąją nėštumo pusę jau dingę, be to pilvas dar nėra toks didelis, kad keltų diskomfortą.
Kaip vystosi ir auga kūdikis
Jūsų kūdikio smegenys šią savaitę patirs staigių pokyčių, kurie tęsis iki kol vaikui sukaks 5 – eri. Be to, vaisius jau gali pabusti nuo motinos judesių ar išorinių garsų. Jis/ji pradeda atlikti mirksėjimo judesį. Jei laukiatės berniuko, dešimtosios nėštumo savaitės metu jo sėklidės jau pradeda keliauti link kapšelio, kur netrukus ir nusileis. Jei laukiatės mergaitės, jos kiaušidės, kurios yra susiformavusios iš lygiai tokio paties audinio kaip ir sėklidės, liks savo vietoje, o gimda iki šios nėštumo savaitės pabaigos jau bus pilnai susiformavusi.
Vaisiaus organų sistema pradeda atlikti jai skirtas funkcijas. Tiesa, vaisiaus kepenų funkcijos gana skiriasi nuo suaugusiojo. Viena iš suaugusio žmogaus kepenų funkcijų yra skaidyti bilirubiną, kuris pasigamina, kai kraujo ląstelės suyra. Vaisiaus kraujo ląstelės gyvuoja kur kas trumpiau nei suaugusiojo, todėl vaisiaus kepenys išskiria daugiau bilirubino.
Bilirubinas pašalinamas per placentą ir nėščiosios kepenys padeda atsikratyti bilirubino. Jei kūdikis gimsta turėdamas aukštą bilirubino kiekį, suserga gelta. Tai sąlygoja kepenų negebėjimas susidoroti su aukštu bilirubino kiekiu. Gelta sergantis kūdikis gali turėti pageltusią kūno odą, dažniausiai kūdikių gelta gydoma fitoterapijos pagalba.
Nėščiosios mityba
Nereta nėščioji gali imti jausti galvos svaigimą. Šį negalavimą sukelia dvigubas krūvis organizmui, nes vaisius gana greitai vystosi. Tiesa, tai gali būti ir anemijos, hipertenzijos ar hipotenzijos požymis. Jei dažnai patiriate galvos svaigimo jausmą, turėtumėte pasitarti su jus prižiūrinčiu gydytoju.
Gyvybiškai svarbu nėštumo metu gerti pakankamai skysčių. Skysčiai padeda organizmui apdoroti maistines medžiagas, vystytis naujoms ląstelėms, palaikyti reikiamą kraujo tūrį ir reguliuoti kūno temperatūrą. Kiekviena sudeginta 15 kalorijų prilygsta valgomajam šaukštui vandens. Kadangi nėštumo metu privalote suvartoti daugiau kalorijų, turite padidinti ir išgeriamo vandens kiekį. Nėštumo metu patartina išgerti 6-8 stiklines vandens per dieną. Vanduo gali padėti sumažinti tokius nėštumo metu kylančius negalavimus kaip galvos skausmas, gimdos spazmai ir šlapimo pūslės infekcija.

Dėmesio Ši informacija suteikia tik bendrą supratimą apie kūdikio vystymąsį.

 

23 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Vaisiaus išmatavimai šią nėštumo savaitę siekia apie 28.9cm ilgio ir apie 501g svorio.
O kiek “paaugote” jūs?
Jūsų gimda turėtų būti pakilusi apie 3cm virš bambos ir apie 23cm virš gaktos. Jau turėtumėte būti priaugusi apie 5.5kg-6.8kg svorio.
Kaip vystosi ir auga kūdikis
Jūsų kūdikio kūnas pamažu tampa putlesnis ir raukšlėtesnis, lanugo plaukeliai ima tamsėti. Jau gerai susiformavusios blakstienos ir antakiai. Per ateinantį mėnesį kūdikis priaugs nemažai svorio ir nuo šio nėštumo momento svers beveik dvigubai.
Trys kauliukai, esantys vidurinėje kūdikio ausyje – plaktukas, priekalas ir kilpa – stiprėja, kas reiškia, jog tapo galimas garso perdavimas. Nors vaisius jau gali girdėti garsus, nėra žinoma, ar jis moka juos interpretuoti.
Svarbūs organai, kuriuos jūsų kūdikio organizmas naudoja hormonams gaminti, kuo puikiausiai vystosi. Kasa gamina insuliną. Insulinas padeda kūdikiui skaidyti ir naudoti cukrų.
Nėščiosios organizmo pokyčiai
Vienų nėščiųjų pilvas 23 – čiąją nėštumo savaitę gali atrodyti taip, lyg būtų nešiojami dvynukai, tuo tarpu kitų nėščių moterų pilvas ne tiek daug padidėjęs. Atminkite, visos esame skirtingos.    Svoris dar vis auga, jis sekamas kiekvieno vizito pas gydytoją metu.
Šią nėštumo savaitę gali pasireikšti keletas šalutinių poveikių: apvaliųjų raiščių skausmas ir sėdimojo nervo skausmas. Apvaliųjų raiščių skausmas kyla dėl šių raumenų, kurie prilaiko gimdą, tempimosi, tuo tarpu sėdimojo nervo skausmas kyla dėl vykstančio spaudimo. Šiuos negalavimus sukelia besiplečianti gimda ir augantis vaisius.
Nėščiosios mityba
Svarbų vaidmenį nėščiosios mityboje atlieka baltymai. Svarbu, kad antrojo ir trečiojo trimestro metu  gautumėte pakankamai baltymų, t.y. 75g per dieną. Nėštumo metu nepatartina valgyti pernelyg daug druskos, nes tai gali sukelti galūnių tinimą, pilvo išsipūtimą ir diskomfortą. Todėl venkite sūdytų gaminių.

Dėmesio! Ši informacija suteikia tik bendrą supratimą apie kūdikio vystymąsi.

 

24 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Vaisiaus išmatavimai šią nėštumo savaitę jau siekia apie 30 cm ilgio ir apie 600 g svorio.
O kiek “paaugote” jūs?
Jūsų gimda turėtų būti pakilusi apie 5.1cm virš bambos ir apie 24 cm virš gaktos.
Kaip vystosi ir auga kūdikis
Vaisiaus veidas jau ima priminti ką tik gimusio kūdikio veidelį, nors pats vaisius vis dar yra labai mažytis. Didžiąją dalį vaisiaus svorio dar vis sudaro raumenys, kaulų masė ir besivystantys organai.
Nėščiosios organizmo pokyčiai
Kai kurias nėščiąsias vargina užgulusi nosis ar netgi dažnas kraujavimas iš nosies. Tai gali sukelti hormoniniai pokyčiai nėščiosios organizme, nes nosyje esančios kraujagyslės tampa kiek jautresnės. Patartina namuose turėti oro drėkintuvą arba naudoti specialius nosies purškiklius, bet tik tokius, kurie nepakenktų nėščiajai.
Nėščiosios mityba
Didžioji dalis moterų susirūpinusios dėl to, ką galima ir ko negalima valgyti nėštumo metu, pavyzdžiui, meksikiečių maisto, aštrių patiekalų, ypatingai rytietiškų. Visgi nėštumo metu patiekalų geriau nekaitalioti ir save pratinti prie stabilios mitybos. Galite pastebėti, kad tai, ką mėgote anksčiau tapo nebeskanu. Nepamirškite vartoti pakankamai kalcio turinčių maisto produktų, patartina 1000mg per dieną . Jis reikalingas tinkamam vaisiaus dantų, kaulų ir nervų vystymuisi.

Dėmesio!  Ši informacija suteikia tik bendrą supratimą apie kūdikio vystymąsį.

 

25 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Vaisiaus išmatavimai šią nėštumo savaitę siekia apie 34.6cm cm ilgio ir apie 660 g svorio.
O kiek “paaugote” jūs?
Jūsų gimda turėtų būti pakilusi apie 25 cm virš gaktos ir yra nedidelio futbolo kamuolio dydžio.
Kaip vystosi ir auga kūdikis
Jei šią nėštumo savaitę pagimdytumėte, jūsų kūdikis turėtų didelį šansą išgyventi. Medicina dabar turi visas sąlygas padėti išgyventi per anksti gimusiems kūdikiams.
Po kūdikio oda ima rastis mažiausios kraujagyslės, kurios pradeda pildytis krauju ir kūdikio oda įgauna rausvą spalvą.
Nėščiosios organizmo pokyčiai
Vienas dažniausiai pasitaikančių simptomų šiuo nėštumo periodu tai odos niežėjimas. Nesijaudinkite, tai ne alergija ar kokia nors liga, ir nekelia jokio pavojaus jums ir jūsų kūdikiui. Niežėjimą sukelia besitempianti kūno oda, nes gimda vaisiui augant ir toliau plečiasi. Galite paprašyti jus prižiūrinčio gydytojo rekomenduoti losjoną, kuris sumažintų niežėjimą. Stenkintės pernelyg nesikasyti.
Kitas nemalonus simptomas tai galūnių tinimas, kūno ‘paburkimo’ jausmas, ypatingai karštomis vasaros dienomis gali būti išties varginantis. Todėl valgykite maisto produktus, kurie pasižymi natūraliomis diuretinėmis savybėmis, gerkite skysčių ir laikykite kojas pakeltas kiek tik galima dažniau. Paprašykite partnerio pėdų masažo.
Nėščiosios mityba
Nėštumo metu organizmas reikalauja daugiau vitaminų ir mineralų. Patartina imti vartoti vitaminus ir maisto papildus nėščiosioms. Jus prižiūrintis gydytojas turėtų patartina, kas jūsų organizmui tinka geriausiai.
Šlapimo pūslės infekcija
Nereta nėščioji kenčia nuo šlapimo pūslės infekcijos. Šį negalavimą sukelia šlapimo pūslę spaudžianti gimda, kuri neleidžia šlapimui tinkamai pratekėti per šlaplę. Jei manote, kad galite sirgti šlapimo pūslės uždegimu, kreipkitės į gydytoją.

Dėmesio! Ši informacija suteikia tik bendrą supratimą apie kūdikio vystymąsi.

26 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?    
Jūsų augantis kūdikis dabar yra apie 35.6cm ilgio ir sveria apie 760g.
O kiek “paaugote” jūs?
Jūsų gimda pakilusi apie 6cm virš bambos arba apie 26cm virš gaktos. Antrąją nėštumo pusę jūs “paaugsite” vidutiniškai po 1cm kas savaitę ir jei tinkamai maitinotės, jau turėtumėte būti priaugusi tarp 7.2 ir 9.9kg.
Kaip vystosi ir auga kūdikis
Jūsų kūdikis šiuo metu jau turi tam tikrus miego įpročius. Galite pastebėti, kad tam tikru paros metu jis/ji yra aktyvesnis arba pasyvesnis. Visi jo/jos penki jutimai jau bus pilnai išsivystę.
Tikriausiai jau ne kartą girdėjote savo kūdikio širdelės plakimą, kai lankėtės pas gydytoją ginekologą. Jei širdies dūžiai nevienodi, vertėtų susirūpinti, nes tai byloja apie aritmiją. Aritmija – širdies ritmo sutrikimai gali pasireikšti besivystant širdžiai ir išnykti jau gimusiam kūdikiui paaugus.
Jei aritmija susekama prieš gimdymą, galite paprašyti gimdymo metu sekti vaisiaus širdies ritmą. Jei vaisiaus širdies ritmo sutrikimai pastebimi gimdymo metu, gali prireikti pediatro pagalbos.
Nėščiosios organizmo pokyčiai
Gimdai, placentai ir kūdikiui augant, “augate” ir jūs. Nugaros ir galvos skausmas, apsunkusios kojos ir dubens spaudimas gali tapti dažnesniais nelauktais svečiais. Guodžia tik tai, kad iki pasimatymo su mažyliu liko visai nebedaug laiko ir minėti simptomai netruks išnykti.
Nėščiosios mityba
Valgykite žuvies. Patvirtinta, kad moterys, kurios valgė įvairią žuvį nėštumo metu, išvengė priešlaikinio gimdymo ir taip susilaukė sveiko ir normalaus kūno svorio kūdikio. Čia pasitarnauja omega-3 riebiosios rūgštys. Šios rūgštys taip pat padeda išvengti nėštumo sukeltos hipertenzijos ir preeklampsijos. Nors žuvyje gausu vitamino B, geležies, cinko, seleno, turėtumėte vengti žalios žuvies, dėl bakterijų, parazitų, virusų ir toksinų pavojaus. Žalia žuvis arba moliuskai gali sukelti gastroenteritą, cholerą ir hepatitą A. Todėl nėštumo metu venkite bet kokios žalios žuvies.

Dėmesio! Ši informacija suteikia tik bendrą supratimą apie kūdikio vystymąsi.

 

27 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Sveikiname! Ši savaitė tai jūsų trečiojo trimestro pradžia. Vaisius dabar sveria apie 875g, jo ilgis nuo galvos iki kojų pirštų siekia 36.6cm.
O kiek “paaugote” jūs?
Jūsų gimda maždaug 7cm pakilusi virš bambos ir daugiau nei 27cm virš gaktos.
Kaip vystosi ir auga kūdikis
Jūsų kūdikio akys tampa matomomis penkios savaitės po pastojimo ir atrodo kaip pora išpampusių darinukų abiejose galvos pusėse. Šie darinukai nepaliaujamai vystosi ir tampa kišenėlėmis, vadinamomis optinėmis vezikulėmis, iš kurių ima formuotis lęšiai. Apie 7 – tą  ir 10 – tą  nėštumo savaitę akys ima judėti link veido vidurio ir apie 8 – tą  savaitę ima formuotis akių kraujagyslės, o 9 – ąją nėštumo savaitę susiformuoja akių vyzdžiai.
Taip pat ima formuotis jungtis tarp akių ir smegenų, tai vadinama optiniu nervu. Akių vokai pilnai uždengia akį nuo 11 – 12 – tos   iki 27 arba 28 – tos  nėštumo savaitės ir vaisius jau gali juos atmerkti arba užmerkti, be to vaisius jau gali ir matyti.
Toliau vystosi ir auga vaisiaus smegenys. Didžiausias dėmesys dabar skiriamas priekinių smegenų vystymuisi. Šią nėštumo savaitę nevenkite vartoti omega 3 riebiosiomis rūgštimis praturtintų maisto produktų ir papildų.
Jei laukiatės berniuko, per sekančius tris mėnesius jo sėklidės jau turėtų būti pabaigusios savo kelionę į kapšelį.
Nėščiosios organizmo pokyčiai
Iki šios nėštumo savaitės daugelis besilaukiančiųjų jau pajuto vaisiaus judesius ir šie judesiai tik stiprės. Nuo 27 – osios nėštumo savaitės jus prižiūrintis gydytojas gali paprašyti pradėti skaičiuoti vaisiaus judesius. Galite būti paprašyta suskaičiuoti, kiek kartų vaisius sujuda per valandą arba per kokį laiko tarpą jis sujuda dešimt kartų.
Jei sergate diabetu, nuo šios nėštumo savaitės vaisius gali priaugti daugiau svorio nei įprastai. Moterys diabetu gali susirgti ir nėštumo metu. Tai vadinama gestaciniu diabetu. Gestacinis diabetas dažniausiai paveikia 2-7% visų nėščiųjų ir išnyksta po kūdikio gimimo. Pašalinio poveikio, kurį sukelia diabetas, nėštumo metu galima išvengti tinkamai prižiūrint save.
Nėščiosios mityba
Nepamirškite valgyti pakankamai baltymų turinčių maisto produktų, tokių kaip kiaušiniai, vištiena, kiauliena, pieno produktai, riešutai.

Dėmesio! Ši informacija suteikia tik bendrą supratimą apie kūdikio vystymąsi.

 

28 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Vaisius šios savaitės pabaigoje jau svers apie 1.005kg ir bus 37.6cm ilgio. Tik pamanykite, dar prieš 11 savaičių jis tesvėrė 100g!
O kiek “paaugote” jūs?
Gimda jau gerokai pakilusi virš bambos, apie 8cm ir 28cm nuo gaktos. Gimda vaisiui augant ir toliau plečiasi, todėl nieko keisto jausti apvaliųjų raiščių skausmą. Skausmas gana aštrus,pasireiškia dubens srityje ir nors laikomas normalia nėštumo dalimi, gali būti labai nemalonus. Jau turėtumėte būti priaugusi 7.7kg -10kg svorio.
Kaip vystosi ir auga kūdikis
Vaisiaus smegenys ir toliau vystosi. Jau aiškiai matomi antakiai ir blakstienos, ant jo/jos galvos ima augti plaukai, jie tampa vis vešlesni, vaisius gali atmerkti ir užmerkti akis. Nors jūsų kūdikis jau gali reaguoti į šviesą ir tamsą, dar negalėtų atskirti objektų.
Toliau po vaisiaus oda kaupiasi riebalai, todėl jis ima atrodyti kiek putlesnis. Vaisiaus kūną jau sudaro 2-3% procentai riebalų.
Stiprėja vaisiaus raumenų tonusas, todėl dažniau pastebėsite būsimą kūdikį judant. Nieko nuostabaus, jei naktį vaisius jus kartais pažadins atakuodamas savo judesiais.
Nėščiosios organizmo pokyčiai
Nieko nuostabaus, jei nėščia moteris negali kontroliuoti emocijų. Tiesa, nuotaikų kaita kiekvienai nėščiajai kiekvieno nėštumo metu gali skirtis. Nuotaikų kaitą sukelia hormoniniai pokyčiai, baimės, nerimas dėl nėštumo ir kūdikio. Jei jaučiatės emociškai nestabili, nesijaudinkite, jūs tokia ne viena, pasistenkite rasti žmogų, kuris jus išklausytų ir suprastų, padėtų nugalėti baimes.
Nėščiosios mityba
Šią nėštumo savaitę patartina valgyti:

  • Tamsiai žalius arba tamsiai geltonus vaisius
  • Vaisius ir daržoves, kuriuose gausu vitamino C, tokius kaip pomidorai ir citrusiniai vaisiai
  • Kitus vaisius ir daržoves
  • Pilno grūdo duoną ir grūdus
  • Pieno produktus
  • Baltymų šaltinius: paukštieną, kiaušinius, žuvį
  • Džiovintas pupeles, žirnelius, sėklas ir riešutus

Vartokite saikingai:

  • Riebalus
  • Cukrų
  • Venkite:
  • Alkoholio
  • Maisto su įvairiais kenksmingais priedais.

Dėmesio! Ši informacija suteikia tik bendrą supratimą apie kūdikio vystymąsi.

3 trimestras

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

30 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Vaisius šios savaitės pabaigoje svers apie 1.319kg ir bus 39.9cm ilgio.
O kiek “paaugote” jūs?
Gimda šią nėštumo savaitę paprastai būna pakilusi 10cm virš bambos ir 23cm virš gaktos. Nuo šios nėštumo savaitės galite imti jaustis taip, lyg sprogtumėte bet kurią minutę, dubenyje tampa vis mažiau vietos. Nesijaudinkite, teliko dešimt savaičių. Didėjanti gimda, placenta ir kūdikis toliau spaudžia organus, visa tai teks iškęsti.
Kaip vystosi ir auga kūdikis
Vaisius šioje nėštumo stadijoje tampa ypatingai aktyvus, todėl gali nutikti taip, kad susipainios virkštelė, visgi tai neįvyksta taip jau dažnai. Jei virkštelė netyčia užsimazgytų, nesijaudinkite, tai nepakenks vaisiui ir neužkirs kelio normaliam jo organizmo funkcionavimui.
Iki šios savaitės pabaigos raudonųjų kraujo kūnelių produkcija okupuos kaulų čiulpus. Iki to laiko kaulų čiulpais rūpinosi audinys, vadinamas kraujo salelėmis.
Smegenyse ima vystytis vingiai. Išsivystę vingiai rodo, kad smegenys sudaro daugiau ląstelių, o tai daug sudėtingesnis lygis nei smegenys lygiu paviršiumi.
Nervinėmis ląstelėmis bus perduodami impulsai mielino pagalba, dar kitaip šis procesas žinomas mielinizacijos pavadinimu. Mielinas – lipoidinių medžiagų, įeinančių į nervinių skaidulų mielininio dangalo sudėtį mišinys, padedantis veiksmingiau pernešti nervinius impusus siunčiamus į ir iš kūdikio smegenų.
Iki šios nėštumo savaitės pabaigos turi visiškai išnykti lanugo plaukeliai, iki galo susiformuoja kojų pirštų nagai.
Nėščiosios organizmo pokyčiai
Tikriausiai pastebėjote, kad mašties išskyros tapo kur kas tirštesnės. Neretai išskyrų padaugėja, tačiau dėl to neverta jaudintis. Susirūpinti vertėtų:

  • Jei išskyros atrodo vandeningos
  • Jei išskyros baltos ir sukelia deginimo bei niežėjimo pojūtį
  • Jei išskyros nemaloniai kvepia, yra putotos, gelsvos, žalsvos arba pilkšvos

Nėščiosios mityba
Nemaža dalis nėščiųjų norėtų žinoti ar nėštumo metu saugu gerti žolelių arbatas. Iš tiesų vienas gerti saugu, kitas nelabai. Štai kokias vaistažolių arbatas galite be baimės gerti nėštumo metu:

  • Ramunėlių: gerina virškinimą
  • Kiaulpienių: padeda išvengti tinimo ir ramina skrandį
  • Imbiero šaknies: padeda nuo šleikštulio ir kraujavimo iš nosies
  • Dilgėlių lapų: tai arbata praturtinta geležimi, kalciu ir kitais naudingais mineralais bei vitaminais.
  • Pipirmėčių: sumažina dujų išsiskyrimą ir ramina skrandį
  • Raudonųjų aviečių: padeda nuo šleikštulio ir stabilizuoja hormonus.

31 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Šią nėštumo savaitę vaisius jau svers apie 1.502kg ir bus 41.1cm ilgio.
O kiek “paaugote” jūs?
Jūsų gimda pakilusi apie 11 cm virš bambos ir apie 31cm virš gaktos. Jau turėtumėte būti priaugusi apie 9.45-12.15kg svorio.
Augantis svoris gali priversti nėščiąją jaustis kiek nerangiai, tampa kur kas sunkiau atlikti seniau įprastus judesius. Šiuo nėštumo periodu jūsų gimda užima didžiąją pilvo dalį, galimas šonkaulių spaudimas. Be to nėščioji gali imti jausti nugaros skausmus kur kas dažniau nei prieš tai, nes spaudžiama apatinė nugaros dalis.
Kaip vystosi ir auga kūdikis?
Jei šią nėštumo savaitę pagimdytumėte, jūsų kūdikis jau galėtų:

  • Kvėpuoti
  • Matyti
  • Girdėti
  • Atsiminti ir mokytis

Kūdikio augimas ir svorio didėjimas nuo 31 – mos savaitės gali kiek sulėtėti, tačiau vidiniai organai ir toliau auga bei vystosi. Dėl šios priežasties labai svarbu nepamiršti sveikai maitintis, stengtis su maistu gauti pakankamai kalcio, baltymų, geležies, o ypač folio rūgšties. Ypač svarbu nepamiršti kalcio, nes paskutinėmis nėštumo savaitėmis vyksta aktyvi vaisiaus kaulų osifikacija.
Miegas nėštumo metu
Netruksite pastebėti, kad vėlyvuoju nėštumo periodu tampa sunkiau užmigti, stengiantis surasti tinkamą miego pozą. Štai keletas patarimų, kurie gali padėti:

  • Eikite miegoti ir kelkitės kiekvieną dieną tuo pačiu metu.
  • Prieš miegą negerkite per daug skysčių, nes kitu atveju teks dažnai lakstyti į tualetą.
  • Vakarais venkite gėrimų ir maisto produktų, kurie turi kofeino.
  • Reguliariai mankštinkitės.
  • Stenkitės miegoti vėsiame kambaryje.
  • Jei naktimis kankina rėmuo, stenkitės miegoti pakėlusi galvą kiek aukščiau.

32 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Šią nėštumo savaitę vaisius jau svers apie 1.702kg ir bus 42.4cm ilgio.
O kiek “paaugote” jūs?
Jūsų gimda pakilusi apie 12 cm virš bambos ir apie 32cm virš gaktos.
Kaip vystosi ir auga kūdikis?
Galite imti jausti nugaros skausmą. Nugaros skausmą dažniausiai sukelia silpni pilvo raumenys. Augančią gimdą prilaikyti tampa vis sunkiau.
Šią savaitę jūsų kūdikis:

  • Galės registruoti visus penkis jutimus.
  • Akies rainelė ims reaguoti į tamsą ir šviesą.
  • Kojų pirštų nagai jau turėtų būti iki galo susiformavę.

Nėščiosios organizmo pokyčiai
Tikriausiai jau ėmėte kartais jausti Brekstono-Hikso sąrėmius. Tai tarytum paruošiamieji sąrėmiai, organizmo audiniai nuteikiami būsimam gimdymui. Labai svarbu, kad nėščioji jaustų skirtumą tarp Brekstono-Hikso sąrėmių ir tikrųjų sąrėmių. Paruošiamieji sąrėmiai dažniausiai būna nemalonūs, tačiau jūs galite palengvinti savo dalią:

  • Gerdama daugiau vandens
  • Vengdama kofeino
  • Mokydamasi kvėpavimo technikos
  • Treniruodama šlapimo pūslę

Nėščiosios mityba
Jei laukiatės daugiau nei vieno vaikelio, turėtumėte ypatingą dėmesį skirti mitybai ir svorio augimui. Labai svarbu vartoti ir vitaminus skirtus nėščiosioms. Jei ankstyvuoju nėštumo periodu būsite priaugusi nepakankamai svorio, vėliau galite tikėtis preeklampsijos arba per mažo svorio kūdikio. Nėščiąją prižiūrintis gydytojas visuomet informuos, svoris per didelis ar per mažas. Jei nešiojate dvynukus ar laukiatės daugiau nei kelių vaikų, nėštumo metu turėtumėte priaugti iki 20kg svorio.
Ruošimasis gimdymui
Jei dar nepradėjote ruoštis, dabar tinkamas metas susipakuoti visus daiktus, kurių gali prireikti gimdymo namuose. Juk gimdymas gali prasidėti jau bet kurią ateinančią savaitę.
šonkaulius. Reikėtų pamėginti atsigulti ant šono arba pajudėti, kad vaikas pakeistų padėtį.

33 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Šią nėštumo savaitę vaisius jau svers apie 1.918kg ir bus 43.7cm ilgio.
O kiek “paaugote” jūs?
Jūsų gimda pakilusi apie 13cm virš bambos ir apie 33cm virš gaktos. Jau turėtumėte būti priaugusi apie 9.9-12.6 kg svorio.
Priklausomai nuo to, kokio dydžio jūsų kūdikis, galite jausti skirtingą diskomfortą. Jei vaisius įsitaisęs  pakankamai aukštai, tikriausiai jau pajutote, ką reiškia smūgis į šonkaulius. Tai gali būti iš tiesų  skausminga!
Šią nėštumo savaitę vaisiui būdinga būti nusileidus žemai ir gulėti dubenyje. Tokia padėtis kartais gali lemti sėdmens nervo skausmą, kurį sukelia kūdikis. Dėl šios priežasties nėščioji jaučia duriantį skausmą apatinėje nugaros dalyje, kojose ir pėdose.
Kaip vystosi ir auga kūdikis?
Šią nėštumo savaitę vaisius jau gali praktikuotis čiulpti spenelį. Mokytis jam padeda jo/jos pirštukai. Be to:

  • Kūdikis toliau kaupia poodinius riebalus ir augina svorį.
  • Dėl riebalų sankaupų vaisiaus oda iš raudonos tampa rožine.

Nėščiosios mityba
Galite pastebėti, kad kur kas dažniau ėda rėmuo. Taip nutinka todėl, kad vaisiui augant skrandžiui lieka vis mažiau erdvės. Patartina valgyti nedidelėmis porcijomis.
Plaukite visus valgomus vaisius ir daržoves. Tai padės sumažinti pesticidų ir kitų kenksmingų medžiagų kiekį, kurios gali patekti į organizmą ir būti žalingos kūdikiui.

34 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Atėjus šiai nėštumo savaitei vaisius jau svers apie 2.146kg ir bus 45cm ilgio.
O kiek “paaugote” jūs?
Jūsų gimda pakilusi apie 14cm virš bambos ir apie 34cm virš gaktos. Jau turėtumėte būti priaugusi apie 9.9-12.6 kg svorio.
Atminkite, kad šie išmatavimai tai tik standartinis vadovas ir kiekvienas nėštumas yra skirtingas. Nesijaudinkite, jei esate “mažesnė” ar “didesnė”, nei kitos nėščiosios tuo pačiu metu. Jus prižiūrintis gydytojas seks svorio pokyčius kiekvieno apsilankymo metu. Svarbiausia, kad gimda augtų pagal nustatytus standartus, kas reiškia, jog vaisius auga ir vystosi tinkamai.
Kaip vystosi ir auga kūdikis?
Jau ėmė vystytis jūsų kūdikio imuninė sistema, padėsianti jam kovoti su infekcijomis. Baigia formuotis rankų pirštų nagučiai, kuriuos gali tekti kirpti jau po pirmų kelių gimimo dienų. Akių rainelė kol kas mėlyna, nors po kelių gimimo savaičių gali pasikeisti.
34 – tą nėštumo savaitę amniotinis skystis pasieks galutinį tūrį, vaisius jame jau nebe plaukios, o gulės prisispaudęs prie gimdos sienelių. Tai reiškia, kad jausite kiekvieną vaisiaus atliktą judesį.
Liekant vis mažiau erdvės, pilvo oda išsitemps iki maksimumo. Dėl šios priežasties gali niežėti pilvo odą. Tai ypač nemalonu vasaros metu, geriausias sprendimas odą gausiai ir dažnai tepti drėkinančiu losjonu.
Kada galite tikėtis kūdikio gimimo?
Kelios savaitės prieš prasidedant gimdymui galite pastebėti pilvo pokyčius, jis kiek nusileidžia žemyn. Tai ženklas, kad kūdikio galvutė panažu ima slinkti gimdymo kanalo link. Tai gali atsitikti bet kada. Privalumas tas, kad nusileidęs pilvas palieka daugiau erdvės skrandžiui, jaučiatės mažiau suspausta, tampa lengviau kvėpuoti. Visgi yra ir tam tikrų trūkumų: vėl spaudžiama šlapimo pūslė, išangė ir dubens sritis. Dar vienas simptomas, kurį šiuo nėštumo metu galite patirti, tai gleivių kamščio pasišalinimas. Jis primena gleives, kurios išsiskiria iš nosies peršalus. Gleivių kamštis gali būti rudo, raudono arba rožinio atspalvio.

35 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Vaisius jau svers apie 2.383kg ir bus 46.2cm ilgio.
O kiek “paaugote” jūs?
Jei dar nepagimdėte (kūdikis jau ėmė slinkti gimdymo kanalo link), jūsų gimda turėtų būti pakilusi apie  15cm virš bambos ir apie 35cm virš gaktos. Jau turėtumėte būti priaugusi apie 10.8-13kg svorio.
Kaip vystosi ir auga kūdikis?

  • Ir toliau kaupiasi riebalinės sankaupos, kūdikis “storėja” apie rankas ir kojas.
  • Jei laukiatės berniuko, jo sėklidės jau turėtų būti pabaigusios savo kelionę į kapšelį.
  • Jei jūsų kūdikis gimtų šią nėštumo savaitę, jis/ji greičiau numestų svorio, nei pilnai išnešioti naujagimiai, nes virškinamasis traktas dar pilnai nesusiformavęs.

Ar kūdikis tilps į gimdymo kanalą?
Nors gydytojas apytikriai apskaičiavo kūdikio svorį, sunku pasakyti ar jis tilps į gimdymo kanalą. Tai sužinosite tik gimdydama. Jei nutiktų taip, kad kūdikio negalėsite pagimdyti pati, teks susipažinti su cezario pjūviu.
Kartais nutinka taip, kad smulkios moterys be vargo pagimdo 3.5kg sveriantį kūdikį, o pakankamai apkūnios moterys negali pagimdyti 2.9kg sveriančio mažylio. Būtų puiku iš anksto žinoti, ar galėsite gimdyti pati. Deja, viskas atsiskleidžia tik gimdymo eigoje.
Pasiruošimas kūdikio atėjimui į pasaulį
Jei dar nepradėjote ruoštis mažylio sutiktuvėms, pats metas imti tai daryti. Galite imti rinkti informaciją, kurios prireiks atvykus į ligoninę:

  • Jūsų kraujo grūpė ir Rh faktorius
  • Kada paskutinį kartą sirgote mėnesinėmis ir kada turėtų būti jūsų gimdymo terminas
  • Informacija apie praeitus nėštumus
  • Jūsų partnerio kontaktinės detalės (jei jis nedalyvauja gimdyme)
  • Jūsų pediatro vardas ir pavardė bei kontaktinės detalės
  • Jūsų sveikatos draudimo numeris

Galite paruošti klausimus, kurių atsakymus norėsite sužinoti gimdymo metu. Prieš gimdymą būtinai susipažinkite su pirmaisiais gimdymo požymiais, nes turėsite savo pojūčius nupasakoti gydytojui.

36 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Vaisius jau svers apie 2.622kg  ir bus 47.4cm  ilgio.
O kiek “paaugote” jūs?
Jei dar nepagimdėte (kūdikis jau ėmė slinktilink gimdymo kanalo link), jūsų gimda turėtų būti pakilusi apie 14cm virš bambos ir apie 36cm virš gaktos. Jau turėtumėte būti priaugusi apie 11.25-13.5kg svorio.
Kaip vystosi ir auga kūdikis?

  • Ant vaisiaus alkūnių ir kelių gali imti formuotis kūdikiams būdingos duobutės. Tai rodo, kad po oda ir toliau kaupiasi riebalinis sluoksnis.
  • Jei vaisius dar nepajudėjo gimdymo kanalo link, tai gali įvykti bet kuriuo metu.

Kokioje padėtyje yra jūsų kūdikis?
Jus prižiūrintis gydytojas turėtų informuoti, kaip į šį pasaulį ateis kūdikis, pavyzdžiui, galvute ar kojomis į priekį.
Dažniausiai apie 32-35 nėštumo savaitę nėščioji gali imti jausti kūdikio galvutę besiremiant į pilvo ertmę žemiau bambos, tačiau kartais kūdikio galva gali būti nepakankamai kieta, kad būtų atpažinta. Vaisiaus galvutė tampa kietesnė kalciui kaupiantis jo kaukolėje.Dažniausiai, iki 36 – tos nėštumo savaitės pabaigos vaisius atsiduria tokioje pozicijoje, kokioje ir gims, nors galimybė, kad pozicija dar pasikeis išlieka.
Nėščiosios organizmo pokyčiai
Nuo dabar jūsų organizmas sunaudoja dar daugiau energijos, todėl nieko keisto netekti šiek tiek svorio. Besivystantis kūdikis vis labiau apkrauna kraujotakos sistemą ir nuo šio momento apie viena šeštoji kraujo tūrio sutelkiama gimdos kraujagyslėse.
Galite pastebėti galūnių tinimą ir skysčių susikaupimą organizme. Tai dažnas simptomas, kuris pasireiškia 40% nėščiųjų.

37 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Atėjus šiai nėštumo savaitei vaisius jau svers 2.859kg ir bus 48.6cm ilgio.
O kiek “paaugote” jūs?
Jūsų gimda turėtų būti pakilusi apie 16-17cm virš bambos ir apie 37cm virš gaktos. Jau turėtumėte būti priaugusi 11.3-15.9kg svorio.
Kaip vystosi ir auga kūdikis?

  • Vaisius stiprėja su kiekviena diena.
  • Dar ne visi vaisiaus kaulai osifikavęsi. Tai tik į naudą jums ir jūsų mažyliui, kas reiškia, kad gimdymo metu jis bus lankstesnis.
  • Jei jūsų pilvą apgaubia šviesa, vaisius automatiškai į ją reaguoja.
  • Nuo šios nėštumo savaitės pabaigos vaisiaus augimo tempas sulėtės.

Gimdymo požymiai
85% visų kūdikių gimsta 2 savaitėmis anksčiau arba vėliau, nei kad buvo nustatytas terminas. Jūs pateksite į šį periodą jau kitą savaitę, todėl pats metas susipažinti su pirmaisiais gimdymo požymiais ir skirtingomis gimdymo stadijomis. Tikriausiai jau trokštate kuo greičiau išvysti savo mažylį. Be to jau esate tokia “didelė”, kad darosi vis sunkiau judėti.

38 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Vaisius jau sveria apie 3.083kg ir yra beveik 49.8cm ilgio.
O kiek “paaugote” jūs?
Jūsų gimda turėtų būti pakilusi apie 16-17cm virš bambos ir apie 37cm virš gaktos. Didžiąjai daliai moterų paskutinėmis nėštumo savaitėmis šie išmatavimai nesikeičia.
Kaip vystosi ir auga kūdikis?
Šiuo nėštumo periodu jūsų kūdikio žarnyne susikaupę daug mekoniumo (tamsiai žalios gleivingos medžiagos). Jis pasišalins kūdikiui jau gimus, pirmojo tuštinimosi metu.
Nėščiosios mityba
Šią nėštumo savaitę reta nėščioji jaučia didelį apetitą. Jaučiamas nuovargis, nugaros skausmai ir skysčių susikaupimas, kas ir slopina norą valgyti. Tačiau badauti nevertėtų. Turite palaikyti tinkamą mitybos režimą. Valgykite:

  • Bananų, razinų, džiovintų vaisių, nes juose yra daug geležies, kalcio ir magnio.
  • Nepamirškite sūrio, nes jame taip pat gausu kalcio, yra baltymų.
  • Gerkite vaisių kokteilius.

39 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Vaisius jau svers 3.288kg ir bus apie 50.7cm ilgio.
O kiek “paaugote” jūs?
Jūsų gimda turėtų būti pakilusi apie 16-20cm virš bambos ir apie 36-40cm virš gaktos. Didžiąjai daliai moterų paskutinėmis nėštumo savaitėmis šie išmatavimai nesikeičia.
Kaip vystosi ir auga kūdikis?

  • Kūdikio svoris dar vis auga, nors ir lėčiau nei anksčiau.
  • Visa organizmo sistema jau susiformavusi ir tinkama funkcionuoti savarankiškai.

Nėščiosios mityba
Jei ketinate kūdikį maitinti pati, stenkitės prižiūrėti savo mitybą paskutinėmis nėštumo savaitėmis. Turėtumėte suvartoti papildomai po 500 kalorijų per dieną, nes pagimdžiusi motina paprastai išskiria 425 – 700 kalorijų pieno gamybai.
Papildomų kalorijų galite gauti valgydama:
Duoną/ grūdus/makaronus/ryžius 9 porcijos per dieną
Pieną/sūrį/pieno produktus           3 porcijos per dieną
Vaisius                                          4 porcijos per dieną
Daržoves                                       5 porcijos per dieną
Venkite maisto produktų, pučiančių pilvą, tokių kaip brokoliai, briuselio kopūstai, kalafiorai ir aštrus maistas.

40 nėštumo savaitė

Kokio dydžio jūsų kūdikis?
Sveikiname! Jei dar nepagimdėte, bet kokiu atveju jau sėkmingai išnešiojote savo mažylį. Vaisius jau turėtų sverti apie 3.462kg ir būti 51.2cm  ilgio.
O kiek “paaugote” jūs?
Jūsų gimda turėtų būti pakilusi apie 16-20cm virš bambos ir apie 36-40cm virš gaktos.
Kaip elgtis, jei pradėjote gimdyti?
Jei pajutote pirmuosius gimdymo požymius nusiraminkite ir iki atvykimo į ligoninę:

  • Po kiekvieno sąrėmio giliai įkvėpkite ir palengva iškvėpkite.
  • Bandykite atsiminti arba užsirašykite, kiek praeina laiko nuo vieno iki kito sąrėmio/
  • Atsistokite ir šiek tiek pajudėkite. Tai gali padėti atitraukti mintis nuo skausmo ir sumažinti apatinės nugaros dalies skausmus.
  • Paprašykite, kad partneris pamasažuotų pečius, kaklą, nugarą ir pėdas.
  • Išsimaudykite po šiltu dušu ar vonioje.

Sveikiname! Jūsų nėštumas artėja prie pabaigos. Jūsų šeima netrukus pagausės vienu, dviem ar daugiau šeimos narių. Kūdikio gimimas tai didelis pokytis gyvenime, teks patirti ir džiaugsmingų ir sunkių akimirkų. Netrukus teks pamiršti saldų miegą naktimis ir budėti prie kūdikio lovelės. Tačiau su laiku bemiegių naktų mažės, o jūsų meilė vaikui nepaliaujamai augs ir niekas motinai nepakeis vaiko, o vaikui motinos.